Muzike

Emrat e nj? eventi

?This time for Life? n? Dh?rmi. Jan? ata q? do t? ndezin plazhin e Dh?rmiut n? Lollipop at the Beach Club.
Jan? ata q? do t? ndezin plazhin e Dh?rmiut n? Lollipop at the Beach Club. Jan? arsyeja e grumbullimit t? mij?ra t? rinjve p?r eventin pes?ditor ?This Time for Life? t? radios NRG. Dhe emrat e artist?ve q? do t? performojn? duke filluar nga 1 gushti, shoq?rohen n? k?t? portofol nga nj? cv e shkurt?r e tyre, q? nuk ka nevoj? p?r shum? koment. Aq m? tep?r q? motivi fisnik i ndihmes?s s? f?mij?ve me Hiv-Aids bashk?ngjitet me nj? ngjarje muzikore q? garanton suksesin.


Aki Bergen


Q? n? mosh?n 14 vje?are, pasioni i tij p?r l?vizjen tekno n? Europ?, e ka frym?zuar t? eksploroj? tendenca t? reja t? cilat ?uan n? revolucion t? Club music. T?rheqja ndaj tingujve elektronik? i krijon mund?sin? t? takohet me Andrea Prezioso, i cili do t? b?het mentori i tij p?r vite me radh? dhe ?on n? publikimin e par? n? vitin 1997. N? vitin 2002 hap studion e tij profesionale dhe fillon produksionin n? gjith? Italin?. N? 2007 fiton diskun e argjendt? n? Franc?, me 100 mij? shitje dhe 400 mij? gjithsej n? tregun bot?ror. Hapi tjet?r do ishte krijimi i nj? labeli t? ri. Dhe k?shtu lindi Neurotraxx. Emrin e tij mund ta gjejm? n? vendin e par? p?r tre her? radhazi t? toplist?s Deep House Beatport, si dhe vendin e par? n? Beatport General me hitin ?Jazzy Stuff?. Fama e tij e menj?hershme i ka siguruar bashk?punime me artist? si Dannii Minogue, Ralphi Rosario, Milton Jackson, Pezzner etj.


DJ Roog


Producent, Dixhei, Remixer / CEO


- 2010, n? nat?n e nd?rrimit t? viteve. Roog nd?rkoh? kishte luajtur n? klubet m? t? mira n? Holland? gjat? festimeve t? nj? nate m? par?.


- 2009 e gjen Hardsoul Defected in the House ? Amsterdam 09. Do t? luajn? artist?t m? t? m?dhenj t? muzik?s elektronike. Muzika e tyre b?het pjes? e k?tij albumi, publikuar nga nj? prej sht?pive diskografike m? t? m?dha angleze.


- Nata e nd?rrimit t? viteve 2008, e gjen Roog n? Erasmusbrug, Roterdam. Ky event u ndoq nga 20,000 njer?z dhe u transmetua live n? televizion komb?tar.


- Roog dhe miku i tij hollandez dj.Erick krijuan Housequake dhe vazhdojn? t? jen? shum? t? suksesh?m n? ?do club ku performojn?. Roog ka performuar n? pika t? tilla si Pacha (Ibiza), Cielo (New York), Yellow (Tokyo), Ministry of Sound (London), Zouk (Singapore & Kuala Lumpur) etj, sa p?r t? th?n? nj? ide.


Ahmet Sendil


Lindi n? 1973 n? Antalya . Karrieren e tij n? biznesin e muzik?s e nisi n? 1989, n? Studio 54, nj? nd?r klubet m? t? m?dha t? Turqis?. Pas k?ssa filloi t? performoj? pothuajse n? secilin prej klubeve m? t? m?dha t? vendit. N? 2007, krijoi labelin e tij ?M-Vitamine and Bosphorus Underground Recordings? t? cilat jan? sot shum? t? njohura n? biznesin e muzik?s. Ahmet u rendit n? vendin e tret? t? MinimalArtist m? 2008-?n. Ka performuar n? shum? vende si Gjermani, Angli, Meksik?, Zvic?r, Suedi, Indi, Franc?, Itali etj.


Born to funk


BORN TO FUNK ?sht? projekt solo i muzikantit nga Amsterdami, Ferdinand Lijnkamp.


Pati kritika shum? t? mira pas publikimit t? hitit ?Di Bamba? me sht?pin? Knee Deep n? SHBA, q? u pasua me t? tjera. Shum? shpejt t?rhoqi v?mendjen e artist?ve si Simon Dunmore, Ron Carroll, Davidson Opsina, Ian Carey, Justin Michael dhe shum? t? tjer?, q? i k?rkuan Born to funk t? b?j? remixin e muzik?s s? tyre. Remikset e tij kan? qen? pjes? e shum? albumeve muzikore si ?Testament Of House? (Ministry Of Sound), ?Wax Wars? (Defected), ?Hed Kandi? (Base Ibiza and Disco Kandi), ?The Flavour/TheVibe? (Stonebridge), ?MTV Ibiza?, dhe ?In Bed with Space? (Ibiza).


Marco Lys


Lindur dhe rritur n? Itali, Marcos ka kaluar dit? t? t?ra n? studio duke perfeksionuar tingullin e tij unik. Karriera e tij ?sht? testament p?r ata q? mendojn? se ?sht? e thjesht? t? ec?sh p?rpara n? fush?n e muzik?s elektronike moderne. N? vitin 1990 Marco u ftua t? miksoj? n? Radio Luna. Miximi i tij u b? i njohur dhe ai filloi t? performoj? n? klubet m? prestigjoze n? Italin? veriore dhe Austri. 20 vjet m? pas ai njihet si nj? nd?r producent?t m? t? respektuar n? zhanrin e tij, me produksione si 'Your Love', 'Speechless', 'la Tromba'. M? 2010-?n Marco ka performuar n? disa nga klubet m? t? famshme europiane: The Space n? Leeds, Base Club n? Krakov, Plan B n? Lond?r dhe Amnesia n? Ibiza.


Tatu


Ishte n? fund t? vitit ?97 kur filloi gjith?ka, n? nj? all-in-one bar/pub/kafe t? ndodhur n? qend?r t? Tiran?s, aty ku Arlind a.k.a Tatu filloi t? luante track-et e para elektronike. Q? at?her? s?ka ndaluar m? kurr?. Nj? i dashuruar me House Music, Tatu gjithmon? ka patur at? ?soul thing? p?r t? cilin t? t?r? flasin por vet?m pak e posedojn?. Duke ndar? kufjet me emra si Satoshi Tomiie, Audiofly, Nima Gorji, Dennis Ferrer, Deetron, Terry Francis e shum? t? tjer?, ju mund ta gjeni Mr.Tatu gjithandej n?p?r club-et e Tiran?s dhe Dh?rmiut.


Mitch Crown


?sht? nj? nga producent?t, k?ng?tar?t, pianist?t and krijuesit e k?ng?ve m? t? famsh?m n? Holland?. Lindi n? Curacao m? 1974. I rritur n? familje muzikant?sh, n? mosh?n 6 vje?are e ?ma i dhuroi nj? piano p?r dit?lindje. E ka akoma pianon e tij me t? cil?n ka krijuar shum? k?ng? dhe ?sht? krenar t? quhet nj? pianist profesionist. Pas vendosjes n? Holland?, Crown filloi t? eksperimentoj? me z?rin e tij si dhe zbuloi se ka talent p?r menaxhimin e artist?ve t? tjer?. Crown ka shkruar dhe prodhuar k?ng? p?r artist? si Re-Play, Dignity, Nasty, David Goncalves, JK, Sat-R-Day, Ivan Peroti, Def Rhymz, Ebon-E, Milton (Ex-Romeo), Lloyd de Meza, Fouradi, P.Moody e shum? t? tjer?. Pas nj? eksperience me shum? producent? dhe shkrues k?ng?sh, krijoi kompanin? e tij EC-Music. Pikun e arriti me track-un e Fouradit, "1 Ding", q? u kthye n? hit komb?tar.


Daniel Bovie dhe Roy Rox


Daniel dhe Roy jan? muzikant? autodidakt?. Ata filluan qasjen e tyre me muzik?n n? mosh? shum? t? re. Me praktik? e perfeksionuan aft?sin? e tyre si dj q? n? mosh?n 16 vje?are. Ata kan? pasur bashk?punime me Ministry of Sound, Defected, Positiva, Peppermint jam dhe Strictly Rhythm. Muzika e tyre ?sht? vler?suar edhe nga artist? si Roger Sanchez, Pete Tong apo Ti?sto, t? cil?t kan? luajtur muziken e D&R n? playlistat e tyre. Ata kan? treguar aft?sit? e tyre n? shum? festivale muzikore, klube si Mysteryland, Tomorrowland, Luxurush, Bloomingdale, La Ro?a (Belgium), Escape (Amsterdam) Bizznizz (Montpellier), Heineken Music Hall (Amsterdam) etj.


Andy Gramm


I lindur n? nj? qytet t? vog?l t? nj? shteti t? vog?l, p?r Andy Gramm ka qen? nj? rrug? e gjat? dhe e v?shtir? p?r t?u ndjekur. Por pasioni dhe talenti ja dol?n mban?. Ai ?sht? sot nj? nga dj m? t? njohur n? Shqip?ri dhe nj? figur? e afirmuar n? biznesin e mediave.


Produksionet e para num?rohen n? 1999 me disa nga sht?pit? e mir?njohura muzikore si Do IT Yourself, Expanded Music. J-An Project, A.N.D.Y. Teknolova, Overclock, Malu jan? disa nga emrat e artit si producent me t? cilat ai ?sht? klasifikuar dhe transmetuar n? pothuajse t? gjitha radiostacionet e m?dha n? Itali. Andy Gramm ka sot nj? gam? t? gjer? produksionesh dhe bashk?punimesh me Stefano Noferin, Sonny Wharton, Mark Trophy, Blacksoul, Da Ragnio, Sin Plomo e shum? t? tjer?. M? 2009, Andy Gramm i dha jet? labelit t? par? dixhital n? Shqip?ri, Gramma Rec.


SNAP


Megahiti i tyre internacional ?The Power? jo vet?m ?sht? nj? nga hitet m? t? luajtura n? mbar? bot?n, por edhe ai q? i lan?oi 15 vite m? par?. Albumi i tyre ?World Power? ka shitur m? shum? se 7 milion? kopje. ?Rhythm Is A Dancer? ka qen? sing?lli m? i shitur n? 1992 n? Gjermani dhe Britani, duke z?n? vendet e para n? hitparad?n gjermane p?r 10 jav? rrjesht si dhe ka qen? n? top list? n? UK per 39 jav?. Snap p?rfaq?sohet nga Penny Ford dhe reperi i ri Benjamin Lowe. Ata performojn? hitet m? t? njohura t? Snap.


Dj Flower


Kur b?het fjal? p?r muzik?, Flower tregohet e pam?shirshme. Si pjes?marr?se e club-eve m? t? famshme t? Budapestit, esenca e set-eve t? saj ?sht? nj? miks i elektros vokale, house & disco, e ndonj?her? e p?rzier? me nj? linje t? ardhur nga epoka e technos. N? performancat e saj ajo i kushton v?mendje gjithashtu dhe an?s vizive, duke u p?rq?nduar tek audienca, p?r t? cil?n ajo mendon se ?sht? po aq e r?nd?sishme sa dhe teknika e miximit apo cil?sia e muzikes. Ajo ?sht? marr? me muzik? q? n? mosh?n e adoleshenc?s, e tashm? jan? 4 vjet q? ajo luan n? mbar? bot?n.


Dario D?Attis


Q? f?mij?, d?gjoi t? atin t? luante n? kita?e (an?tar i grupit italian ?Camaleonti?) dhe ra n? dashuri me muzik?n. Ai bleu viol?n e tij t? par? n? mosh?n 15 vje?are dhe mbas nj? viti filloi karrier?n si dj n? qytetin e tij Schaffhausen, duke luajtur n? clube dhe bare. N? 1997 krijoi serialin e festave ?Amaro? me dy miq t? tij dhe m? von? vazhdoi t? luante n? mbar? Zvicr?n. Sot Dario luan me emra si Mousse T, Bob Sinclar, Mr Mike, David Guetta, Jamie Lewis, Junior Jack, Grant Nelson, Shakedown dhe Frankie Feliciano. Endrra e tij ka qen? gjithmon? t? jet? producent dhe n? 1999-?n kjo u realizua, kur ai nxorri prodhimin e tij t? par? ?Lift me up? bashk? me dj Agroovin. N? 2002 D?Attis remiksoi p?r Purple Music ?Now or never?. N? 2001 krijoi studion e tij t? regjistrimit. S? fundmi ka nxjerr? ?Dollars? me Lisa Millet dhe ?Can U feel It? me Freda Goodlett p?r Purple Music.


Quentin Harris


?Jam krenar p?r faktin q? zgjohem ?do m?ngjes dhe b?j pun?n q? me t? v?rtet? dua; nj? pun? q? prek njer?z n? shum? m?nyra t? ndryshme?, thot? ai. Emri i Quentinit ka qen? n? goj?t e shum? njer?zve q? me daljen e ?Cloud 9? t? Donnie-t dhe prodhimeve t? tij origjinale si ?Let?s Be Young?. Q? at?her? ka qen? nj? spirale e pafund angazhimesh n? rolin e dj dhe shum? or? t? tjera n? studio n? sh?rbim t? disa prej k?ng?ve m? t? mira house. Disa thon? q? ai i vet?m ja ka dal? t? rinoj? skenen e muzik?s house. Quentin m?soi t? luante n? piano n? nj? nivel q? kur erdhi koha t? merrte m?sime nga profesor?, ai kishte kaluar nivelin e tyre. Suksesi i Harris ?sht? nd?rtuar mbi aft?sin? e rrall? p?r ?t? kal?ruar? zhanret pa sforcimin m? t? vog?l. Danny Tenaglia e quajti ?Hard dhe Soul?.

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket