Stil

Nje e diele me Hygerta Sakon

Kur fillon fundjava per ju?
Ne keto kohe qe kam qene e angazhuar me spektaklin e perjavshem "Netet e klipit", fundjava ime nuk mund te fillonte vecse te djelen ne mengjes, pasi e shtuna me gjente gjithwnje ne krye te punes. Ndersa me pare e nisja pushimin qe te premten.
Cili eshte veprimi i pare qe beni ne nje dite pushimi?
Fle me shume se te gjitha ditet e tjera. Une jam tip gjumashe dhe nuk mund te mos ia plotesoj vetes kete teke, te pakten ne nje dite pushimi. Pasi cohem nga gjumi veprimi i pare qe bej eshte pirja e kafese ne shtepi me prinderit e mi. Ky eshte ritual i mengjesit ne shtepi te cilin une nuk dua kurrsesi ta prish, as ne ditet kur me duhet te dal heret nga shtepia.
Preferoni te rrini ne shtepi apo te udhetoni?
Mua me pelqen shume te udhetoj, por kjo gje nuk eshte gjithmone e mundur. Do te me pelqente qe cdo dite pushimi te me gjente ne udhetim, larg Tiranes sepse nuk dua kurrsesi qe nje dite te tille ta kaloja ne shtepi. Edhe nese nuk me jepet mundesia te nis ndonje udhetim, bej te pamunduren te shkoj diku ketu, brenda ne Tirane, mjaft qe te mos mbetem ne shtepi.
Cfare vendesh frekuentoni me shume?
Kam disa lokale te cilat ne me te shumten e rasteve i frekuentoj pikerisht ne ditet kur jam pushim. Me i preferuari per mua eshte "Aus" dhe "Piemonte", ku ne pergjithesi shkoj me shoqet. Pastaj nese vendos te dal jashte Tiranes, vendi ku shkoj me shpesh eshte Vlora. Dikur frekuentoja shume dhe lokalet e nates por tani i kam braktisur disi sepse po me duken te gjitha njelloj. Me eshte krijuar pershtypja se nuk ka me vende ku une mund te shkundem e tera nen ritmet e muzikes.
Me ke ju pelqen me shume te jeni, ne fundjave?
Ditet e pushimit une mundohem t'i kaloj me te gjithe. Nese paraditen e kaloj me prinderit, mbasditja padiskutim do te jete per miqte. Perpiqem qe te mos lere askend pas dore, e sidomos miqte me te ngushte.
Gatuani, nese po cfare dini te beni me mire?
Po une di te gatuaj, madje shume mire. Lazanja eshte specialiteti im. Nuk e them vetem une por dhe te tjeret, se e qaj lazanjen. Di te bej edhe embelsira te ndryshme, kek, biskota…
Nuk eshte se gatuaj shpesh por vetem kur gatuaj me godasin menjehere sic thuhet ne kesi rastesh.
Ju bezdis mbasditja e se djeles, ndersa mendoni se neser vjen serish e hena?
Te them te drejten per mua mbasditja e se djeles shkon njesoj me ditet e tjera te pushimit. Me perjashtim te ketyre koheve kur vetem te djelen e kisha pushim, e shijoja mbasditen e saj a thua se nuk do tw kishte me dite tjeter. Ndersa zakonisht nuk me besdis kjo mbasdite pasi nuk eshte se une kam nje angazhim te perhershem pune qe do te me kerkonte te zgjohesha per te qene diku qe ne oren 8 te mengjesit te se henes. Pra fillimin e javes une e pres me qetesi.

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket