Muzike

Tiziano aktor?

Ka dubluar ne nje film te animuar amerikan. Por nuk enderron famen edhe si aktor. Tiziano Ferro rrefen aventuren e tij te re ku tek "gabimet" e peshkut te filmit ka gjetur dhe zhgenjimet e tij, ne rrugen e fames, si kengetar
"T'i jap zerin Oscar-it, peshkut te vockel te filmit te njohur te animuar amerikan, "Shark Tale", ka qene per mua nje nga eksperiencat me te bukura". Tiziano Ferro flet me entusiazem. Me thjeshtesine e nje djaloshi qe eshte si gjithe te tjeret dhe jo te nje superstari, i cili brenda gati tre vjetesh arriti te nxjerre dy albume qe shenuan shitje rekord ne tregun diskografik, ne Itali, por edhe ne perendim. Nje djalosh si gjithe te tjeret, qe lindi ne 21 shkurtin e 25 viteve me pare, por qe qau nga gezimi kur fitoi cmimin si deputues ne Fesitalbar 2002, ashtu sic e mbajne mend dhe fansat e tij te panumert ne te gjithe boten. Tani ai provon nje aventure te re, si aktor dublues ne "Shark Tale".


Le te flasim atehere per kete aventure, ku ju nuk kendoni.


Jo. Ishte me mire keshtu. Doja te beja dicka ndryshe nga puna ime. Ishte si nje fillim i ri. Nuk do te kisha pranuar t'i jepja zerin tim peshkut te vogel Oscar nese do te me duhej te kendoja.


Ne versionin origjinal Oscar ka zerin e Will Smith, e kengetarit qe me pas u be aktor. Nuk mendon se nje dite do te beheni rivali i tij?


Jo. E kam thene: nuk kam lindur per t'u bere aktor. Eshte me mire te jem kengetar.


Kush eshte Oscar?


Eshte nje peshk i vockel simpatik por i papjekur. Enderron famen sepse eshte i bindur se lumturia dhe dashuria arrihen vetem me suksesin. Por zbulon se nuk eshte aspak keshtu. Kupton se suksesi nuk zgjidh te gjitha problemet. Edhe pse je shume i suksesshem gjendesh i rrethuar nga persona qe i terheq vetem fama qe ti ke sesa ndjenjat e verteta. Dhe prej kesaj rrezikojne t'i humbasesh e te mos u besosh.


E keni kuptuar dhe ju kete?


Kam qene gjithnje tim i ndrojtur dhe fama mi ka shtuar edhe me shume pasigurite e mia. Edhe une ashtu si peshku i vogel Oscar jam djegur nga kjo gje. E madje kam shkruar dhe nje kenge "Ti voglio bene" (pjese e albumit 111)


Nje kenge qe flet per nje miqesi te prishur, ashtu si perfundon nje dashuri. I kushtohet ndonje personi te vecante?


Miqesia eshte nje ndjenje e forte, ashtu si dhe dashuria. E kur perfundon, te ndjehesh i tradhetuar nga nje mik, te ben te ndjehesh shume keq. A i eshte kushtuar ndonje personi te vecante? Po. Por nuk eshte vetem nje person. Ne miqesi jam djegur me shume se nje here.


Po dashuria?


Nuk kam asnje. Dhe kam shume pak eksperienca. Muzika me rrembyu te gjithin ne vitet e adoleshences. Keshtuqe ne kete drejtim kam mbetur paksa djalosh: ne pak vite kam hedhur hapa gjigand ne nivelin profesional, por ne ate personal kam mbetur pas.


Cfare raportesh ke me fansat?


Lexoj shpesh letrat qe me dergojne ne e-mail. Eshte bukur t'i ndjesh afer. Nje miku im pediater me ka treguar se ne keta dy vitet e fundit ka pare se emri Tiziano po vihet gjithnje e me shume tek femijet e porsalindur. Nje tjeter boom te cilin ai e ka pare ne vitet '80 me emrin Eros. E kjo eshte nje gje qe me ben te ndjehem shume mire.


Projekte te reja?


Jam duke promovuar albumin tim te ri "111" ne perendim. Sapo kam qene ne New York, Chicago...Me pas do te shkoj edhe ne Brazil dhe Columbi. Pastaj do te kthehem ne universitet: studioj per gjuhe ne Los Angelos e sapo kam dhene provimet e para. Sic e thashe edhe me pare suksesi nuk mjafton. Pasi kam arritur te rritem si Tiziano Ferro artist, tani dua qe te me konsiderojne dhe si Tiziano njeri.Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket