Stil

Viktima e vetme e revolucionit ton? seksual

G?zimi i ?uditsh?m q? f?mija e tjet?rkujt paska b?r? seks n? nj? reality show, se ?i imi s?b?n nga k?to?, ?sht? g?zimi i orkestr?s q? u bie veglave nd?rsa Titaniku po mbytet. Kjo dallandyshe, p?r fat t? keq, nuk sjell dot revolucion seksual.
Koloreto Cukali
Duket sikur po kalojm? nj? revolucion seksual. Si p?rher?, m? von? se shtetet e tjer? e ndoshta, at?her? kur nuk i nevojitet kujt. Megjithat?, sikurse marinar?t g?njehen p?r tok?n kur shohin nj? shpend maj? direkut, ashtu dhe neve, k?t? pranver? na u shfaq?n 3-4 zogj: nj? ?ift b?ri seks n? nj? reality show, nj? parad? gay ka ndezur pasionet e fjetura t? pleqve t? politik?s, dhe fotot intime t? nj? femre tjet?r u publikuan nga media. Revolucioni seksual mund t? mos vij? me kaq pak element?, por mund t? filloj? me to. Me tre dallandyshe mund t? kujtojm? seriozisht se erdh pranvera.


1. Seksi n? ekran dhe prind?rit n? sht?pi


Seksi i nj? ?ifti n? nj? reality show, kaloi ashtu si? pritej. Prind?rit e ndersh?m t? k?tij vendi, u qet?suan se imoraliteti ka z?n? vend te t? tjer?t, nd?rsa f?mij?t e tyre ?nuk jan? nga ato?. Problemi i prind?rve tan?, ?sht? q? nuk kan? arritur ende t? b?jn? ?update? me koh?n e re q? ka ardhur. Kujtojn? se f?mij?n e prish shkolla e lart?, ndaj nuk i ?ojn? vajzat p?r t?u shkolluar n? Tiran?, nd?rsa kujtojn? se i kan? t? sigurta me akauntet e tyre t? FB e me celular?t e fshehur prej nga vajzat prostituojn? me formul?n ?m? hidh 10m lek n? celular q? t? njihem m? mir? me ty?; mburren se djali nuk pi duhan (n? sy t? tyre) nd?rsa ai tashm? nuk rri dot as pa t? ?bardh??; g?zohen q? vajza nuk ka t? dashur, kur as ja kan? iden? se n? ??makina hip?n ajo kur shkon e del nga shkolla. Prind?rit, nuk arrijn? t? kuptojn? q? t? b?sh seks ?sht? thjesht nj? realitet q? ata nuk e kontrollojn? dot. ?Veset? e d?nueshme t? koh?s s? sotme nuk jan? ato t? koh?s s? tyre. F?mij?t e t? t?r?ve b?jn? seks n? forma e me njer?z q? prind?rit, po t?i dinin, do mbushnin spitalet.


G?zimi i ?uditsh?m q? f?mija e tjet?rkujt paska b?r? seks n? nj? reality show, se ?i imi s?b?n nga k?to?, ?sht? g?zimi i orkestr?s q? u bie veglave nd?rsa Titaniku po mbytet. Kjo dallandyshe, p?r fat t? keq, nuk sjell dot revolucion seksual. Revolucioni i drog?rave, parave t? pista e pushtetit t? bler?, i ka paraprir? atij. Shthurja morale e seksuale ngjan m? shum? si revolucion agrikulturor sesa seksual. Ajo ndodh n? sht?pit? tona m? shum? se n? TV.


2. Propagayanda


Parada gay po shkakton shum? zhurm?. T? t?r? paskan di?ka shkencore p?r t? th?n?. N? fakt, nuk ka t? b?j? me shkenc?n sesa me konceptin ton? mbi lirin? e njeriut p?r t? b?r? me trupin e tij ?far? t? doj?, e p?r t? dal? n? bulevard me flamur? ?far?dolloj ngjyre. Madje, p?rve?se jo shqet?sim, mua m? duket nj? dit? e gayzueshme.


Por ja q? ca pleq, t? cil?t nuk duken as mend?risht fort stab?l, disa edhe n? pozita t? larta shtet?rore, gjet?n rastin t? b?hen t? famsh?m p?r 15 minuta e t? vihen n? qend?r t? v?mendjes duke l?shuar nga goja teza vulgare homofobe. M? shum? se homofobi, e tyrja ?sht? gjith?ka-fobi. Standarti i debatit mediatik u ka lejuar shum? njer?zve ta p?rdorin median si luft? me topa balte kund?r kujtdo q? ?sht? ndryshe, n? mendim, n? sjellje, n? vot?, n? etni e gjuh?. Ne jemi par excellence nj? vend p?rjashtues. Jemi vendi, ku t? pakt?n nj?qindmij? qytetar? t? Tiran?s than? (disa edhe tekstualisht) p?r 4 viktimat e 21 Janarit, ?mir? ua b?n?!?.


Kjo do ta kish b?r? Shqip?rin? nj? ferr t? v?rtet?. Por, p?r fat, jemi popull q? fraz?n e preferuar kemi ?...larg b*** sime?. Indiferenca reale shkon krah p?r krah me ekstremizmin ton? verbal.


Andaj, p?rve? logorres? mediatike, kemi dh?n? fakte konkrete q? asgj? nuk na bezdis mjaftuesh?m sa t? dalim e t? protestojm?. Prandaj, popullata gej, n? k?t? pik? mund t? rrij? e qet?. Jo se ndonj? gej nuk do t? ket? konfrontim fizik. Ky i yni ?sht? nj? vend ku kushdo mund t? haj? dru, dhe jo vet?m homoseksual?t. T? ngresh dy gishtat p?rpjet? n? rrug?, t? hyjn? me ?ad?r, t? shpallesh i majt? n? ca komuna t? veriut t? tregojn? plumbin jo drurin, t? jesh duke ecur n? bulevard me duar nd?r xhepa, druri ?sht? luks, sepse edhe t? vrasin.


P?r t?u kthyer tek revolucioni seksual, pavar?sisht se duket se di?ka e madhe po ndodh, n? fakt ?sht? vet?m nevoja jon? p?r t? shkrythur gjuh?n dhe nevoja e disave p?r t? na hequr mendjen nga problemet madhore q? po kalon vendi. Nj? parad? nuk ?sht? revolucion sepse s? pari revolucionin nuk e b?jn? pakicat. Pakicat, maksimumi b?jn? grushte shteti. S? dyti revolucioni ?on n? ndryshime drastike t? shoq?ris?. P?r t? mos p?rs?ritur idet? q? kam hedhur tek kozmikomikja: ?T? jesh ?burr?? dhe homoseksualiteti ? n? revist?n Klan t? para disa jav?ve, ajo q? mendoj se jo vet?m komuniteti gej por ?do komunitet tjet?r duhet t? b?j? p?r t? ndryshuar shoq?rin?, ?sht? t? filloj? nj? evolucion n? vend t? revolucionit, nj? ndryshim q? nis s? pari nga vetvetja. Duke par? debatin q? po zhvillohet n? korridore shum? t? ngushta (idesh), m? krijohet p?rshtypja q? t? qenin gej disa po tentojn? ta kthejn? n? profesion, me formul?n, ?un? jam gej, dua rrog? tani?. Prandaj edhe kjo dallandyshe nuk sjell pranver?.


3. fotot me pull? t? kuqe


Para pak dit?sh, nj? (ose disa media) nxor?n disa foto private intime t? nj? konkurenteje n? nj? reality show. Duket sikur po jetojm? n? per?ndim, ku her? pas here del ndonj? video ose foto kompromentuese e nj? personazhi t? famsh?m e q? ka si publik kryesor mas?n e meshkujve seksualisht kurioz?. Por, n? fotot n? fjal? nuk kishte asgj? as seksi, e as erotizuese, nuk kishte as lajm e as kronik?.Ishin thjesht gj?ra private, q? n? m?nyr? t? dyshimt? kan? r?n? n? dor? t? medias, por megjithat? media e nxori.Fotot, maksimumi ngjall?n pak kuriozitet morboz, ndoll?n nj? val? gjykimesh e paragjykimesh ndaj individit q? kishte dal? n? to, dhe kaq. Edhe k?tu duket se nuk ka asnj? revolucion seksual. Dol?n ca foto, pam? ca gj?ra, e ???


Deri k?tu duket sikur nuk ka gjurm? t? revolucionit seksual. Por, ka vend p?r t? ngritur nj? pyetje njer?zore.


4. Dhuna me lejtmotiv seksual q? nuk shqet?son k?nd


Dalja e k?tyre fotove m? ?sht? dukur shum? shqet?suese. Aty ka nj? dhunim t? paprincipt? t? privat?sis? s? individit e t? jet?s s? tij private. Ato foto mund t? harrohen nga publiku, por jeta e personit dhe familjes ?sht? shkat?rruar tashm? pa kthim. N? ato foto nuk kishte asgj? me interes shoq?ror. Nuk b?hej fjal? p?r ministra q? abuzojn? me postin seksualisht apo me bllok rryshfetesh. N? ?do vend t? per?ndimit, ato foto nuk do ishin botuar, ose do kishin p?rfunduar n? gjyqe me shuma t? majme. Njeriu nuk ?sht? mace q? ti i gjuan me shqelm kur je me nerva. Jeta e njeriut, nuk mund t? shkat?rrohet kaq kollaj sepse ti do t? shes?sh 200 opje m? shum? gazet?. Nga ana tjet?r, media jon? posedon plot fakte korruptive, foto, video e dosje, e nuk i boton. Nuk ia mban. K?tu, mund t? dhunosh vet?m ndonj? vajz? periferie t? pambrojtur, po jo krokodil? t? m?dhenj maj? piramid?s. Po at?her?, n?se je i vet?m e pa mbrojtje, kush do t? t? mbroj??


5. Fati i vajz?s n? duart e kaosit


Botimi i atyre fotove m? ?sht? dukur kriminal. Por, n?se falangat e pushtuesve t? hap?sir?s mediatike e t? debatit mezi presin si? thash? m? lart t? shkrythin gjuh?n p?r t? diskutuar t? drejt?n e ministrave p?r t? (mos) u xhiruar n? korrupsion ose abuzim seksual, k?tu hesht?n.


Et?rit e medias nuk dol?n p?r t? diskutuar sa etike ishte botimi i tyre. Kan? halle honoraresh.


Shoqatat e grave kan? halle fondesh dhe trafiku influence. Gejt? s?kan? pun? me t?, se ?sht? hetero. Ambasador?t kan? qen? t? z?n?. Plus q? ... ajo ?sht? hetero!


Prokuroria ka halle t? tjera. Fundja, ligjet jan? t? paqarta, dhe n? realitetin shqiptar viktima dhe familja e saj ndjehet fajtore dhe nuk ka guxim ministror p?r t? hedhur median n? gjyq apo abuzuesin. Fundja, k?tu, c?nohet vet?m nj? individ pa mbrojtje, pa mb?shtetje, pa para, dhe askush nuk ka motiv real ta mbroj?. Mbrojtja e asaj vajze t? varf?r, dhe e familjes s? saj atje larg n? periferi, nuk ?sht? n? axhend?. K?tu duhet t? nis? revolucioni i v?rtet? seksual.


6. Revolucioni im seksual


N? 2012, nuk ka m? vend p?r revolucione seksuale. Ne e kemi humbur at? tren para 40 e ca vitesh. P?r fat t? keq revolucioni yn? shoq?ror mbi seksualitetin ?sht? thjesht revolucion industrial: pron?sia mbi mjetet e pun?s; dhe debatet tona reduktohen tek frik?rat tona ekzotike.


Por, ne akoma mund t? b?jm? nj? hap t? vog?l por ?lirues: t? mbrojm? jet?n intime t? individit, t? drejt?n e tij p?r t? b?r? ??t? doj? me trupin e vet. T? drejt?n q? jo ?do horr q? shtie n? dor? fotot e tua mund t?i ?oj? n? gazet?, se ashtu i do qejfi. Duke vendosur nj? standard me rastin e vajz?s q? dhunuar nga nj? media, mund t? kishim vendosur nj? standars p?r krejt shoq?rin?, edhe p?r gejt?, edhe p?r grat?, edhe p?r k?ng?tar?t, edhe p?r f?mij?t e s? nes?rmes.


Revolucioni im seksual nis duke u ?jerr? jo kund?r a pro nj? parade, po duke b?rtitur p?r jet?n e nj? njeriu t? vet?m e t? pambrojtur.

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket