Stil

Scheiss` auf Korruption

T? m?suar me nj?trajtshm?rin? e artit q? na servirin, kemi harruar ?do shije tjet?r. Ka koh? q? nuk d?gjoj nj? k?ng? q? t? flas? p?r problemet e mia, e as t? atyre q? njoh. N? nevoj?n ton? p?r t? d?gjuar di?ka ndryshe, mund t? arg?tohemi edhe me Mamic?n, shoqen e Jorgjic
Koloreto Cukali
Ka pak dit?, q? jasht? v?mendjes mediatike, n? periferi t? Tiran?s Orgest To?e k?ndoi live tek ?Tirana Express? n? prani t? 100 ose pak m? shum? vet?ve, me nj? kitar? n? dor?, i shoq?ruar me nj? kontrabas dhe bateri. Nj? indie rock-folk q? m? sillte nd?r mend her? Gogol Bordello e her? Tom Waits.


Sigurisht, performanca live nuk ra thuajse fare n? sy mediatikisht, p?rderisa shumica e Shqip?ris? po ndiqte telenovel?n politike ?cili aktor do luaj? rolin e Presidentit?; ajo nj? pakic? q? e mori vesh, ose nuk dinin ku ?sht? vendi nd?rsa disa nuk kujtojn? kush ?sht? ky To?e; disa nuk luajn? nga vendi po nuk pati balerina ?braziliane? q? shoq?rojn? k?ng?tarin, mbase ngaq? arg?timi duhet t? jet? patjet?r orientalo-seksual; disa nuk luajn? nga vendi edhe sikur t? vij? Bon Jovi. Kush ?sht? ky Bon Jovi, fundja, q? na k?ndoka? N? koh?n kur arg?timin publik e ofrojn? vet?m ansamblet ?Bab?zia?, koncerti i Orgest To?es dhe Ockus Rockus Band solli di?ka q? ne nuk e njohim, m? sakt? q? na e kan? ndaluar. Muzik?n sociale dhe politike.


2. Zhul


Zhul i zi si zift mbi njer?zit ka r?n? / T? jesh pis ka dal? n? mod? / madje ?sht? dhe profesion... k?ndon n? k?ng?n e dyt? t? albumit ?Aheng! Aheng!?, Orgesti. Albumi i To?es, ka 11 k?ng? (disa i kam p?rdorur si mestituj) dhe secila ?sht? nj? k?ndv?shtrim social i mb?shtjell? me tinguj q? na duken her? familjar? e her? t? huaj, me momente bluzi e folku, me muzik? filmash shqiptar? p?rzier? me nuanca popullore. P?rve? muzik?s q? m? b?n t? ndjehem mir? me vet? faktin q? ndryshon nga fast-foodi shqiptar i p?rditsh?m, m? habit fakti (q? s?ka pse t? habis? k?nd) q? kjo muzik? nuk ?sht? nj? spiril?ng erotik, por nj? rrok politik e social.


Ka koh? q? nuk d?gjoj nj? k?ng? q? t? flas? p?r problemet e mia, e as t? atyre q? njoh. Ka koh? q? nuk m? shijon m? muzika shqip, sepse jan? po ata 4-5 vet? q? prodhojn? me nj? rit?m uzinash dhjet?ra e qindra k?ng? n? vit. Tekstet shqipe rr?fejn? varf?rin? e atyre q? i shkruajn? e k?ndojn?, muzika shqipe rr?fen uzin?n q? nxjerr t? nj?jtin produkt prej vitesh. Ka shum? koh?, q? muzika q? na ofrohet ?sht? monopol i nj? grupi t? vog?l krijuesish ose transmetuesish t? cil?t na kan? b?r? t? dyshojm? n? identitetin ton? artistik.


Ka koh? ka muzika nuk flet p?r njer?zit. Lloji i muzik?s q? na servirin, nuk ?sht? ai q? na p?lqen. Ne i d?gjojm?, sepse s?kan? l?n? hap?sir? p?r asgj? alternative. Ndaj dhe kur d?gjojm? ?hop-hop Mamica? na vjen t? vem? buz?n n? gaz.


7. Koh? moderne


Hitin e vitit, e m?sova n? rrug?. Nja 2 adolshent? me theks verior, k?ndonin k?ng?n ?hop-hop Mamica?. E shoq?ruar dhe me performanc?n p?rkat?se n? Top Fest, nuk ka sesi t? mohohet q? kjo ?sht? nj? gjetje e zgjuar muzikore komerciale. Ngjan pak me ?Jorgjica, Jorgjica? por nuk e ka sharmin e as intrig?n e tekstit t? saj, ka pak tallava brenda, por me mas?... si t? mos b?het hit?


Jam p?rkundur gjat? me dyshimet se ??duhet t? mendoj p?r k?t? k?ng?. Djem t? zgjuar, q? edhe performanc?n e kan? komike, pra, q? nuk e marrin seriozisht (publikisht) at? q? kan? b?r?. Publik, t? cilin rima mamica-xxxica e kalon n? ekstaz?. Sukses i qart?, e k?ndonin me z? t? lart? adoleshent?t e lagjes. At?her???


At?her?.... m?u kujtua ?The Ballad of Chasey Lane?, nj? k?ng? e para 10-12 viteve nga Bloodhound Gang. Nj? k?ng? sa komike aq edhe e zgjuar. Chasey Lane ?sht? nj? pornostare, dhe n? k?t? balad? nj? fans i saj adoleshent i shkruan letra pa fund, letra q? kalojn? nga adhurimi, tek d?shira p?r ta prezantuar me prind?rit ??ejsi, k?ta jan? mami e babi, mam e bab, kjo ?sht? ?ejsi?, e n? fund te acarimi i nj? fansi q? nuk merr kurr? p?rgjigje nga pornostarja. E krahasova me fabul?n e ?hop Mamic?s? dhe kuptova q? Mamica, pavar?sisht zgjuarsis? dhe rim?s q? ekzalton turmat e meshkujve t? periferis?, nuk mund t? jet? kurr? aq e zgjuar e fine sa Balada e Chasey Lane. Fundja, n? k?t? k?ng? nuk ka asnj? fabul, aq m? tep?r komike. Teksti ?ti t?r? qytetin e t?rbon? m? duket tep?r i lir?.


N? koh?n e that?sir?s artistike, ne dhe mund ta p?rjetojm? si hit hop-hop-Mamic?n, por k?nga ka d?shtuar t? jet? nj? produkt serioz n? komicitetin e vet.


N? nevoj?n ton? p?r t? d?gjuar di?ka ndryshe, mund t? arg?tohemi edhe me Mamic?n, por albumi i Orgest To?es dhe Ockus Rockus Band, ?Aheng! Aheng!? m? thot? q? nuk duhet me doemos t? ham? sorr?n. Se ndryshe, nuk do dim? shije tjet?r ve? t? asaj. Ka tekste q? na flasin m? drejtp?rdrejt? sesa ?ti t?r? qytetin e t?rbon?, dhe ka muzik? q? na prek shpirtin m? shum? se tallavaja.


4. Parazit


Vitrina jon? muzikore ?sht? aq e varf?r se aq shije kan? ?ofruesit?. Jasht? asaj vitrine, ka artist? q? p?rpiqen, por, muri i par? q? duhet t? thyejn? ?sht? ai i paragjykimit absurd q? ?shqiptari vdes p?r tallava?, a thua se shqiptari vjen nga shpellat e nuk ka d?gjuar ndonj?her? muzik? indi. Sot, t? t?r? jan? t? bindur q? ?shqiptari vdes p?r tallava?, thjesht ngaq? k?shtu na serviret nga nj? grup i ngusht? njer?zish. Muzika e v?rtet? q? shqiptari d?gjon, ?sht? ajo q? mban n? kompjuter dhe ipod, ajo q? e hedh n? mp3 p?r ta d?gjuar n? makin?, jo ajo q? transmetojn? mediumet.


3. Vajz? Cigane


Koncerti zhvillohej n? periferin? e stacionit t? Trenit, aty pran? vendit ku deri pak koh? m? par? rom?t kishin barakat e tyre q? ua dogj?n. (Jasht? tem?s, sa do m? p?lqente q? ajo lagje t? quhet lagjja rome, edhe kur aty t? ngrihet Blloku i Ri i Tiran?s.) Periferia e Tiran?s, vazhdon t? mbaj? xhepa sekrete ku mund t? krijoheshin hap?sira p?r subkulturat, p?r t? t?r? ata t? rinj t? p?rz?n? nga qendra e Tiran?s prej smogut, lluksit t? rrem?, prostitucionit me taka 10 pond, ?mimeve t? larta e zvet?nimit artistik. P?r njer?z q? nuk jan? o tallava o house, p?r njer?z q? preferojn? hashash n? vend t? tang?rll?kut t? kokain?s.


Shteti mund t?i kishte rivitalizuar pa kosto t? larta k?to hap?sira, vet?m me ide e me entuziazmin e t? rinjve q? duan t? merren me di?ka, por ja q? shteti ka m? p?r zem?r grata?ielat. Shum? shpejt, edhe aty do t? mb?rrijn? bllokmen?t e rinj. Bllokizimi i Stacionit t? Trenit do na detyroj? t? shkojm? deri n? Fush? Kruj? p?r t? gjetur pak hap?sir? alternative.


5. On the Road Again


T? m?suar me nj?trajtshm?rin? e artit q? na servirin, muzik?s n? k?t? rast, kemi harruar shije tjet?r. Ham? ?do dit? barishte, dhe kemi harruar ekzistenc?n e Creme Brulee-s?. Por, n? nj? treg muzikor inekzistent, ku asnj? ambient ku k?ndohet live nuk raporton publikisht biletat apo dyqanet shitjet e CD-ve, ku nuk ekziston renditja zyrtare e bazuar mbi shitje reale t? disqeve e jo mbi njohjet personale t? menaxher?ve apo producent?ve, e ku promovohet jo ai artist q? fiton m? shum? por ai q? paguan m? shum? lek? q? vijn? nga xhepi i s?dihet se kujt, ?sht? shum? kollaj q? njer?z me shije e formim t? dyshimt? muzikor, marrin p?rsip?r t? plazmojn? shijen. ?sht? pjes? e zhulit t? p?rgjithsh?m.


11. Bjeri kavallit


Nj? muzik? nga un? do t? prisja rebelim, nuk ?sht? popi komercial e as k?ng?taret e vockla q? kan? dy idhuj: Rihan?n e Beyoncen ? dhe q? flok?t i b?jn? me dy modele, Alla-Rihan? e alla ? Beyonce, sikurse dhe performanc?n, veshjet, rrym?n muzikore e shohin n? k?to 2 modele. Rebelimin e pres nga 2 rryma q? kan? lindur p?r t?u rebeluar, repi-rebelimi i t? varf?rve, dhe rroku ? rebelimi i t? shkolluarve.


P?r arsye q? mund t?i merrni me mend, tek ne b?het vet?m shum? rrep ? kushton lir?, b?het shpejt, unc, unc, unc, dhe nuk ka nevoj? p?r shkoll? e as t? dish t?u biesh veglave. Mjafton nj? kompjuter e nj? mikrofon. Por, rrepi jon? (quajeni dhe hip-hop po desh?t), p?rve? ?unc, unc, unc?-it, nuk ka asgj? nga ajo rrym? e fuqishme q? t? ngre shpirtin pesh? me problemet q? ngre, strictly for my niggaz.


B?het kaq shum? rep, jo se ?sht? m?nyra m? e mir? p?r t?u rebeluar, por se ?sht? m?nyra m? e thjesht? p?r t?u b?r? i famsh?m pa qen? nevoja t? dish t? shkruash e t? lexosh, larg qoft? t? dish vegla e solfezh.


Sot, tekstet e repist?ve, tregojn? preokupimin e v?rtet? t? pjes?s masive t? rinis? shqiptare: flitet vet?m p?r femra e seks, dhe sigurisht nuk mungon narcizismi p?rkat?s, ?ah kush jom un, ti s?e din kush jom un?, dhe p?r asgj? tjet?r. Po t? d?gjosh tekstet e repit, kupton se kjo rini ka vet?m nj? frustrim, at? seksual. Ky ?sht? i nj?jti frustrim q? kap edhe qent? e macet n? nj? stin? t? caktuar, k?shtu q? n?se mbetemi te ky problem, i bie q? rinia jon?, ajo q? e suporton, ndjek e adhuron k?t? far? skote muzikant?sh, nuk ka ambicie m? shum? sesa macja ime. Madje, macja n? qoft? se i v? t? d?gjoj? pak Mozart, nuk ka rrezik t? m? hidhet n? fyt e t? m? ?jerr? me urrejtje.

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket