Reportazh

?This time? p?r Florijen

Si jeton familja e studentes q? u aksidentua n? tragjedin? e Himar?s, e cila doli nga koma disa dit? m? par?. Nisma e Radio NRG-s? p?r t? ndihmuar familjen dhe p?rpjekja e suksesshme p?r t? mbledhur 11 milion lek? si bamir?si p?r Florijen
nga Katjeli, Renato Kalemi
Kur sapo kalon kthesat e Krrab?s e nis e zbret tat?pjet?n, qyteti q? t? shfaqet para syve se ??ka nj? lloj reje t? sh?mtuar, ngjyr? gri t? murrme, q? i rri si kuror? mbi krye. Dielli ende s?ka prekur zenitin, por ama pjek si sa?, teksa n? trurin tim dhe t? bashk?udh?tar?ve t? mi na ngjizet portreti absurd sikur t? ishim brenda nj? furre l?viz?se kat?r rrotake. Elbasanin e cekim tangent dhe marrim drejt Librazhdit, nj? qytet q? s?di pse m? trishton sa her? e v?shtroj nga dritaret e makin?s. Do t? jet? faji i zymt?sis? q? p?rcjell nj? qytet i vog?l i varf?r, i njer?zve q? e p?rz?n? koh?n kafeneve, apo i asaj dreq rruge t? vetmuar q? e ?an mes p?r mes drejt Prrenjasit, e mandej Qaf?-Than?s. Dhe p?r bela, tani i b?j vetes pyetjen e pashmangshme: Me ??mund t? rroj? nj? qytet si ky, n? Shqip?rin? e koh?s ton??


P?rgjigjen do duhej koh? ta gjeja, nd?rkaq me drejtorin e p?rgjithsh?m t? radios NRG Gjergji Sk?ndaj, kemi zbritur nga makina dhe vihemi n? k?rkim t? Gazmendit. Lokalet jan? thuajse plot, ?sht? kaq e v?shtir? t? pikasim nj? tavolin? n? hije, p?r t?iu fshehur paksa diellit zhurit?s t? korrikut. Me t?u ulur, n? nj? nga kafenet? ngjitur me bashkin?, Gazin e th?rrasim n? telefon. Ai p?rgjigjet i qet?, p?rher? i sjellsh?m, dhe pas dy minutash shfaqet para nesh, s? bashku me bashk?shorten. ?sht? 29 vje?, baba i nj? f?mije nj? vje?ar, e megjithat? duket m? i madh n? mosh?. Ndoshta nga duart e argasura. ?Si ?sht? Florija??, e pyesim pas pak, si p?r t? marr? ndonj? lajm m? shum?, m? t? fresk?t se i gazetave. ?Nj?soj, as mir? as keq. Nuk di m? tep?r?, na i pret, duke ngritur supet n? shenj? mosdijeje, por n? pritje t? kuptoj? di?ka m? shum? p?r vizit?n ton? t? papritur. Gazi ?sht? v?llai m? i madh i Florije Pecit, vajz?s q? i mbijetoi mrekullisht aksidentit tragjik t? 21 majit n? Qaf?n e Vish?s, Himar?, ku humb?n jet?n 13 student? t? Universitetit ?Aleksand?r Xhuvani? t? Elbasanit, e q? m? pas jetoi p?r m? shum? se nj? muaj n? koma, mes jet?s dhe vdekjes, shpres?s dhe lutjeve p?r t?ia dal? mban?. Gjat? gjith? koh?s q? i shpjegojm? arsyet e vizit?s ton?, Gazi dhe e shoqja nuk e fshehin habin? e tyre, t? cil?n e shoq?rojn? edhe me nj? fije t? arsyeshme dyshimi. I themi se jemi k?tu p?r di?ka njer?zore: Radio NRG ka p?rzgjedhur familjen e Florijes p?r t? cil?n do t? organizoj? evenimentin bamir?s kat?r ditor ?This time for Life?, n? Tiran? (4-7 korrik), dhe t? gjitha p?rfitimet do t?i shkojn? familjes Peci. T? dy, burr? e grua, aty p?r aty shpejtojn? t? na ftojn? n? sht?pin? e tyre, n? nj? fshat n? af?rsi t? Prrenjasit, 30 minuta larg Librazhdit, t? quajtur Katjel. Lajmin e mir? duhet ta d?gjojn? edhe prind?rit e Florijes, pa e ditur se kat?r dit? m? von? pas vizit?s, ajo do t? hapte syt?. Mrekullisht!


P?r t? shkuar n? Katjel na duhet t? kalojm? Prrenjasin, pastaj t? marrim djathtas n?p?r nj? rrug? t? asfaltuar mir?, dhe q? ?udit?risht nuk ngjan me nj? rrug? fshati. Plepat nga t? dyja an?t e saj t? duket sikur po t? ?ojn? n? ndonj? kompleks vilash, diku n? periferi. Nd?rkaq, Gazi na rr?fen p?r vizit?n e tij n? Austri, tek e motra, dy jav? m? par?, p?r mjek?t, p?r shpres?n q? ajo t? zgjohej teksa ai ishte pran? saj, p?r telefonatat me babain dhe n?n?n. ?Kemi autorizuar nj? familje kosovare, njer?z shum? t? mir?, q? i rrin? af?r Florijes dhe na informojn? vazhdimisht p?r gjendjen e saj?, zbulon ai. Udh?timi n? Austri dhe q?ndrimi atje ?sht? i pamundur me t? ardhurat e familjes, t? cilat shpenzohen sa p?r t? mbajtur frym?n gjall?. Harxhimet e kurimit t? Florijes n? Austri dhe vizit?n dy javore t? Gazit i ka marr? p?rsip?r qeveria shqiptare dhe Banka Reiffeisen, e cila ka hapur edhe nj? llogari bankare. Por, kjo nuk mund t? vazhdoj? gjat? k?shtu. Familja Peci ka gjithsej shtat? an?tar?, ve? prind?rve t? Florijes dhe Gazit, jan? edhe dy motrat e m?dha, t? dyja t? martuara.


Mb?rritjen n? Katjel na e lajm?ron nj? tabel? t? cil?s i ka r?n? ?L?-ja. Asfalti mbaron fill pas saj dhe ne hyjm? realisht n? p?rshtypjet q? t? dhuron fshati. Sht?pi t? nd?rtura me gur?, balt? e tjegulla, mure t? vjet?r rrethues t? cil?ve u ka dal? g?lqerja, porta hekuri t? mbyllura. Gazi na drejton n? nj? rrugic? t? that? e gjith? pluhur, n? fund t? s? cil?s dallojm? nj? grua me ?ember lejla, q? di? po pastron nga shkurret e murit rrethues. ?Ajo ?sht? n?na ime, Nazeja?, na paraprin Gazi. Gruaja na shtr?ngon duart, nga goja nxjerr nj? gjysm? z?ri t? pakuptuesh?m, dhe na drejton p?r nga porta e sht?pis?. Djali nj? vje?ar i Gazit l?shohet n? krah?t e s? ?m?s, nd?rsa ne hyjm? n? nj? nd?rtes? tipike fshati, t? nd?rtuar me gur? dhe balt?, si? do ta m?sojm? m? von?, nga vet? i zoti i sht?pis?, Selmani, babai 70 vje?ar i Florijes. N? bised? na mban p?rs?ri Gazi, nd?rsa nj?ra nga vajzat e vogla t? sht?pis?, me siguri e nj?r?s prej motrave m? t? m?dha, niset t?i b?j? fjal? gjyshit. ??sht? n? xhami?, na thot? Nazeja. Selmani shkon ?do dit? n? xhamin? e fshatit, nj? ritual q? e ka shtuar q? pas aksidentit fatal, p?r t?u lutur dhe ndoshta p?r t? k?rkuar disa p?rgjigje.


Familja mundohet ta nxjerr? buk?n e goj?s me bujq?si, por as kjo nuk duket se ua mbush nevojat. N?na e babai punojn? her? pas here n? ar?, ndon?se shumic?n e rasteve nuk kan? para p?r t? bler? farat q? t?i mbjellin. Kan? nj? lop?, kurse gomarin e cil?sojn? me autoironi se e kan? n? vend t? makin?s. Prandaj, Gazi, q? kur ?sht? kthyer nga emigrimi n? Greqi para nj? viti, mundohet t? siguroj? mbijetes?n duke punuar si bojaxhi, nj? profesion t? cilin e ka fituar e ushtruar n? shtetin fqinj. ?Sot vij v?rdall? mos gjej ndonj? sht?pi p?r t? lyer?, thot? ai. Nga Greqia e ktheu i ati. ?Erdhi nj? ?ast kur nuk kisha m? pun?. Babai m? tha: Sa sillesh andej, eja e puno k?tu, krijo familje. Ashtu b?ra?.


Por, t? gjitha k?to s?jan? asgj? p?rpara atij 21 maji kur d?gjoi se e motra 21 vje?are, t? cil?n e kishte p?rcjell? p?r nj? ekskursion tre ditor n? Himar?, kishte p?suar aksident. Fillimisht nuk i besonte lajmet q? vinin, pastaj u nis menj?her? n? Tiran?, n? Spitalin Ushtarak. P?r her? t? par? n? jet?n e tij at? dit? pa kryeqytetin. ??far? m? kan? par? syt? mua!??, thot? gjith? keqardhje. ?Familja ime nuk i di. U thoja se ?sht? mir?, kur e dija q? s?ishte k?shtu. E ??mund t? b?ja tjet?r??. Pastaj l?shon nj? ofsham?: ?V?t?m t? b?het mir? ajo?. Tani rrin? e mbajn? vesh nga telefoni, t? d?gjojn? z?rin e familjes kosovare q? u jep lajmin se Florija ?sht? m? mir?. E ?ma d?gjon heshturazi, nd?rsa e shoqja mban n? preh?r t? birin q? p?rpiqet t?u bjer? n? sy mysafir?ve. N? tavolin?n n? mes t? sht?pis?, dy fotografi t? Florijes na shohin ngultazi: N? nj?r?n ?sht? vet?m, tek tjetra po buz?qesh me shoqen e ngusht?, pak or? para aksidentit fatal.


Rr?fimin e Gazit e nd?rpret ardhja e Selmanit, nj? burr? thatim, me nj? kasket? n? kok?, i cili na fton t?i ulemi pran?. I tregojm? shkurt arsyen e vizit?s ton?, se ?far? do t? ndodh? n? Tiran?, se ky angazhim ?sht? thjesht dhe vet?m p?r Florijen, se do t? vijm? s?rish jav?n tjet?r p?r t?ju rr?fyer gjith?ka dhe sjell? parat? q? do t? mblidhen. Selmani d?gjon me v?mendje me got?n e rakis? p?rpara, vizaton nj? buz?qeshje n? fytyr?, dhe nis t? flas? shtruar: ?Florija e donte shkoll?n, ishte me dhjeta n? gjimnaz, e s?ja prishnim dot. U munduam me ?do kusht q? ajo ta vazhdonte, ta kishte p?r veten e saj?.


K?tu ndalet p?r nj? cast, sepse lot?t nuk e l?n? t? vazhdoj?. Sot ?sht? n? pension, por ato pak para q? merr nuk i dalin p?r asgj?. N? komuniz?m ka punuar si specialist n? krasitjen e rrushit, nd?rsa n? vitet e para t? demokracis? ka emigruar ilegalisht kat?r her? n? Greqi. Aty b?nte gjithfar?soj pun?sh, deri edhe tek mbledhja e qershive. ?Derisa m?u rrit djali. Njeriu ?far? s?b?n p?r t? mbijetuar?, thot? pas pak, si t? ishte nj? filozof ekzistencialist. ?Nuk e mendonim kurr? se mund t? ndodhte di?ka e till?. Shit?m dy dele q? ta ?onim vajz?n n? ekskursion sepse i duheshin 200-300 mij? lek??S?mund t?ja prishnim?, vijon me gjysm? z?ri. ?Por, zoti ?sht? i madh. Isha n? xhami, thash? m?katet?. E un? pyesja: ?m?kate mund t? ket? b?r? ky plak, n? nj? fshat t? Prrenjasit me emrin q? ting?llon si katjusha, q? t?i k?rkoj? t? falur krijuesit? P?rgjigja m? erdhi kat?r dit? m? von?, nga Austria e larg?t: Florija hapi syt? dhe foli me babain, n?n?n, v?llain dhe motrat. Doktor?t njoftuan se nuk ka d?mtime n? tru, pasi reagoi pozitivisht ndaj testeve t? kryera, nd?rsa ajo nuk e dinte se po at? dit?, n? Tiran?, festohej rikthimi i saj.


P?r kat?r dit?, nj? nga klubet m? t? mira t? Tiran?s, Folie Terrace, mir?priti m? shum? se tre mij? pjes?marr?s, n?n tingujt e 9 DJ t? njohur shqiptar? e t? huaj. Kundrejt nj? pagese hyr?se prej 500 lek?sh t? reja, t? rinjt? kryeqytetas arg?toheshin net?ve t? nxehta t? korrikut, e n? t? nj?jt?n koh? e dinin se po kontribuonin p?r sh?rimin e shpejt? t? Florijes dhe familjen e saj. N? p?rfundim, ngjarja ?This time for Life 2? e organizuar nga Radio NRG, n?n kujdesin e ve?ant? t? drejtorit, Gjergji Sk?ndaj, dhe stafit t? tij, mblodhi plot 11 milion lek? t? vjetra. Nj? eveniment i p?rmasave t? m?dha, krejt i ve?ant? n? llojin e tij, i cili organizohej p?r her? t? dyt?, e q? mblodhi n? Folie Terrace DJ nga m? t? njohurit (DJ Roog, Boocky, DJ Nadine, Andy Gramm, Cantoma, Addisha B2B, DJ Cool, Serge Devant dhe Adam Reeves), t? cil?t performuan gjat? net?ve.


Udh?timi i dyt? n? fshatin Katjel ishte m? i bukur p?r Gjergjin. Hapja e llogaris? bankare n? Tirana Bank, derdhja e shum?s s? premtuar p?r familjen Peci dhe dh?nia e ?ekut v?llait t? Florijes, Gazmendit, ishin ?aste emocionuese. ?Ishin t? tilla p?r shkak t? p?rmasave tragjike q? pati ai aksident fatal. Jam i lumtur sepse gjith?ka shkoi ashtu si? duhej, si? e kisha menduar q? n? fillim kur m? erdhi ideja e par?. N? k?to vlera e mendoja edhe shum?n e parave q? do t? grumbulloheshin?, thot? ai, duke mos harruar t? p?rmend? mb?shtetjen e Red Bull-it si sponsor i p?rgjithsh?m, apo Global Travel dhe Golden City Hotel, dhe partner?t mediatik?, Revista Klan, Albanian Daily News, Vizion Plus, Tring e Radio Dukagjinin. Nj? sip?rmarrje e till?, kaq e madhe e nd?rgjegj?suese p?r opinionin publik, mori edhe mb?shtetjen e pashterrshme t? student?ve italian? t? Universitetit ?Zoja e K?shillit t? Mir??, t? cil?t vullnetarisht ndihmuan n? organizimin e evenimentit. Por, p?r Gjergjin, mbyllja e nj? ngjarjeje sh?non p?rgatitjet p?r fillimin e nj? tjetre sepse ?This time for Life? do t? ket? pjes?n e tret? vitin tjet?r. ?Projektin tjet?r e mendoj m? t? madh. ?sht? fjala p?r t? mbledhur t? ardhura p?r nd?rtimin ose rikonstruksionin e nj? sht?pie jetimore n? Tiran??, zbulon ai. Pastaj, thot? se me 11 milion lek?t e mbledhura, m? n? fund, prind?rit e Florijes mund t? shkojn? ta shohin atje vajz?n. Tashm?, 21 maji fatal duket m? i larg?t n? jet?t e tyre.

21 maji tragjik


Aksidenti i Himar?s p?rfshiu 78 student? t? deg?s gjuh?-let?rsi t? Universitetit ?Aleksand?r Xhuvani?, t? cil?t do t? merrnin pjes? n? nj? ekspedit? t? programuar gjuh?sore q? zhvillohet ?do vit nga universitete t? ndryshme shtet?rore n? t? gjith? vendin. Fati i keq q?lloi p?r ata student? q? hip?n n? autobusin q? drejtohej nga 55-vje?ari, P?llumb ?ela. Gjith?ka shkoi mir? deri kur autobusi me student? do t? arrinte n? vendin e njohur si Qafa e Vish?s, pak kilometra larg Himar?s, ku mjeti pasi humbi kontrollin p?rfundoi n? nj? humner? prej 80 metrash. Ishte ora 16.15 minuta e 21 majit. Bilanci ishte tragjik: 13 student? humb?n jet?n, nd?rsa shum? t? tjer? ishin n? rrezik p?r jet?n. T? plagosurit filluan ta merrnin veten dit? pas dite, nd?rkoh? gjendja r?ndohej p?r dy vajzat q? ishin n? koma: Florije Pecin dhe Eriselda Guberen. Q? t? dyja u nis?n drejt Austris? p?r nj? trajtim m? t? specializuar. Pas tre jav?sh, Eriselda do t? zgjohej, nd?rsa Florija do t?i hapte syt? dy jav? pas saj.

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket