Stil

Nj? e diel? me Majlinda Bregun

Kur fillon fundjava p?r ju?


Varet. Kjo gjysma e par? e k?tij viti, ka qen? kaq e z?n? sa fundjava ime mund t? ishte vetem kalendarike. Por zakonisht fundjava nis t? shtunave n? m?ngjes.


Si nis dita e pushimit? Ka ndonj? ritual q? i p?rket vet?m k?saj dite?


Jo ndonj? t? ve?ant?. Nis m? von? pasi gjumi i m?ngjesit zgjat m? shum? dhe sigurisht n? nj? dit? t? till? ka m? shum? moskok??arje, p?r veshjen, look-un. Pastaj i p?rkushtohem kuzhin?s. Kur jam n? sht?pi gatimi m? me kujdes se dit?t e tjera t? jav?s ?sht? impenjimi kryesor.


Ju p?lqen m? shum? t? rrini n? sht?pi apo t? udh?toni?


T? dyja bashk?. Varet nga organizimi dhe se kur duhet t? jemi n? Tiran?. Ka dit? q? m? rrihet aq me d?shir? n? sht?pi, sa e pres me padurim fundjav?n. Por n?se kemi l?ne me miqt? ndonj? dreke a udh?tim, e pres po me aq qejf.


Cilat jan? vendet q? frekuentoni zakonisht brenda dhe jasht? Tiran?s?


Durr?si, mbetet vendi m? i shpesht?, sidomos n? dim?r. Mjafton t? ket? pak diell dhe deti edhe n? t? ftoht? ?sht? mrekulli. N? ver? m? mir? se bregdeti i Jugut, nuk gjej mund?si tjet?r. Por, p?r n? jug duhet q? fundjava t? filloj? t? pakt?n t? premten pasdite.


Ju p?lqen t? jeni vet?m me familjen tuaj apo edhe me miq?


Me miqt? ose jo, p?r ne familjarisht fundjava ?sht? gjithmon? tok. Nganjeh?re ?sht? e v?shtir? t? kombinohen oraret dhe detyrimet n? grup. P?r mua ka r?nd?si q? l?vizim t? tre, bashkohemi ose jo m? pas me miq.


Kur jeni n? tryeza me miqt? ju p?lqen ta b?ni ju protagonisten?


B?j shaka dhe m? p?lqen t'i ngacmoj. N? var?si t? tem?s s? bised?s m? ndodh t? jem edhe protagoniste edhe d?gjuese e thjesht?.


Konsumoni alkool?


Shume pak konsumoj. Asnj?her? m? shum? se dy gota vere. S'di t? pi.


Gatuani, n?se po cili ?sht? specialiteti juaj?


Gatuaj dhe e b?j me qejf. E kam th?n? dhe nj?her? tjet?r, q? kur t? "m? vijn? n? maj? t? hund?s" k?to detyrime profesionale, do t? b?j nj? restorant timin, ku se paku p?r miqt? do t? gatuaj vet?. P?rve? ?mb?lsirave q? as i ha e as i gatuaj, me recetat e tjera s'jam keq. N? sht?pin? ton?, p?rve? ushqimeve tradicionale, mishit, peshkut konsumohen shum? dhe makaronat, sidomos n? mbr?mje.


Mbasditja e s? diel?s si shkon nd?rsa mendoni se nes?r vjen s?rish e h?na, nisin serish pun?t e jav?s?


K?naqem shum? kur mendoj se do vij? e h?na. Pushimet e gjata m? bezdisin. Nj? fundjav? t? mir? e kam m?se t? mjaftueshme.

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket