Teatri i Absurdit

Telefonata

Teatri i Absurdit
Renato Kalemi
Njė zė i hollė femre, me njė ton tė vendosur, por acarues, mė flet prej dhjetė minutash nė telefon. Herė pas here mė bėhet se pikas shenja tė njė afeksioni tė thellė ndaj meje, po nuk e kuptoj se ē’dreqin kėrkon nga unė. Ėshtė nxehtė, shumė nxehtė; dielli mė ka zhuritur aq fort ēaēkėn e kokės, saqė nuk di nga t’ia mbaj. Nuk ka hije, as pemė. Ku shkuan pemėt? Eci nėpėr njė rrugė tė shkretuar, ku pėrveē ndonjė shtylle, asgjė tjetėr nuk bėn hije. Dua tė fus kokėn nė ndonjėrėn prej tyre, por s’mundem; janė kaq tė holla, nuk mė hyjnė nė punė. Dielli bie pingul mbi gjithēka, nuk formon dot njė kėnd hijeje me asgjė. Zėri nis e bėhet mė acarues nė telefonin qė instiktivisht nuk e shkėpus nga veshi. Njė mendje mė thotė ta shpie nė djall atė zė e tė pėrqendrohem nė gjetjen e njė copėz hijeje, pėrpara se tė rrėzohem pėr tokė e tė jap shpirt. Vazhdoj, eci edhe ca, me shpresėn se diku do tė gjej njė vend ku tė fus kokėn. Tani zėri ėshtė bėrė mė ritmik. Nė veshė mė vijnė ca fraza tė shkėputura. Mė duket se diē po thotė pėr ca orendi shtėpiake. Unė jetoj me qira, ta marrė djalli, ē’mė duhen mua kėto!? Jo, prit, po flet pėr ca pajisje kuzhine. Po pse dreqin po mė pėrmend shuma lekėsh, ēmime, ulje, okazione… Nga larg shikoj siluetėn e gjelbėr tė kurorės sė njė peme. Oh, mė nė fund. Shpejtoj hapat edhe pse kjo mė bėn tė kulloj nė djersė sikur tė isha njė ēezmė e hapur qė rrjedh ujė me bollėk. I afrohem pemės, me telefonin ende nė vesh. Zėri vazhdon nė tė sajėn, pa u shqetėsuar pėr heshtjen time. Nuk i them dot tė ndalojė sepse po gulēoj si i ēmendur. Mos, paska njerėz! Kur jam mė pak se njėzet hapa nga pema, sytė mė shohin njė grumbull tė madh njerėzish qė kanė rrethuar pemėn e po pushojnė nėn hijen e saj. Janė aq shumė saqė nuk ka mė vend. Ēdo copėz hije ėshtė e zėnė, e mandej tė tjerė njerėz qė mbajnė radhė pėr t’i zėnė vendin dikujt tjetėr. U bashkohem edhe unė, i fundit. Sapo ndalem, zėri bėhet mė i qartė: “E doni tiganin zotėri?”

Televizion


Dhe fitues ėshtė...


Nga Alida Cenaj


Sidomos nė kohė zgjedhjesh, gara mes televizioneve shqiptare ėshtė mė e fortė se kurrė. Transmetime deri nė orėt e vona, lidhje direkte nga qendrat e votimit apo vendngjarje kryesore, raportime sondazhesh tė besueshme apo parashikime rezultatesh, analistė, politikanė, tė ftuar tė ēdo lloji dhe ngjyre. Kur ethet e garės arrijnė kulmin, ēdo pjesė e programacionit qė anashkalon politikėn, shtyhet. Vlen jo vetėm pėr ekranet, ekskluzivitet i lajmit tė fundit. Por duhet thėnė se nė kėto zgjedhje, me gjithė mundimin e tė gjithėve, vendin e parė e zuri Sokol Balla nė Top Channel. Nuk kishte nevojė tė ndėrrojė stacionin pėr tė marrė informacionin, por edhe analizėn e saktė tė asaj ēfarė ndodhte nė terren. Analistėt qė i zinin vendin njėri-tjetrit nė studio, Eduard Zaloshnja, Besnik Mustafaj, Mark Marku, Skėnder Minxhozi, Arjan Vasjari e Shpėtim Nazarko ishin ekulibri i duhur pėr t’i ofruar kureshtjes sė publikut njė analizė deri nė qelizė tė asaj ēfarė po ndodhte. Por tė mos folur pastaj pėr kulmin e kėtij transmetimi maratonė: dy intervista tė Ilir Metės. Mė nė fund, atėherė kur as pritej, Meta u pyet drejtpėrdrejtė dhe i pėrgjigj njėsoj pėr ēėshtjen aq tė pėrfolur para zgjedhjeve pėr kryeminstrin e ardhshėm tė Shqipėrisė. Nėse deri atėherė kreu i LSI-sė ishte mjaftuar vetėm me “e pėrcakton Kushtetuta”, pėrgjigje qė mund tė komentohej sipas dėshirės (siē edhe ndodhi) tek Sokol Balla u artikulua qartė: Kryeministėr do tė jetė Edi Rama. Kėshtu pra Balla e meriton gjithė lavdinė e kėtyre ditėve si gazetari mė i ndjekur me emisionin e tij. I ndihmuar ndoshta edhe nga mungesa e Blendi Fevziut nė Klan, ekrani mė i ndjekur ditėn e votimeve dhe mė pas mbetet Top Channel. Jo mė kot edhe blogjet online u mbushėn me komente pėr suksesin e Ballės, i cili nuk e ndryshoi studion edhe kur rezultatet dolėn dhe fituesit u shpallėn.

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket