Kuriozitete

Oroskopi i vitit

Shenjė pėr shenjė parashikimi i yjeve pėr 2014
Dashi

Duke filluar nga data 18 janar, Jupiteri nga aleat do tė kthehet kundėr, por situata do tė ndryshojė pėrkohėsisht nga qershor deri nė shtator. Mė pas Jupiteri do tė jetė pėrsėri pozitiv. Mos u shqetėsoni, sepse duke filluar nga prilli, Saturni do tė vihet pėrkrah jush. Vit i vėshtirė apo i lehtė? Keni Marsin pozitiv deri nė fillim tė qershorit. Nuk ėshtė rasti pra tė ulni flamurin nė gjysėmshtizė sepse 2014 duket njė vit shumė i rėndėsishėm, porta pėr tė ndėrtuar suksesin mbi baza solide. Megjithatė ky vit nuk do tė jetė krejt linear dhe i lehtė, sepse nė momente tė caktuara do t’ju duhet tė merrni vendime qė kėrkojnė pjekuri dhe pėrgjegjėsi. Tek e fundit karakteristikė pėr shenjėn tuaj. Nė fushėn profesionale deri nė muajin mars mund t’i lejoni vetes ndryshime dhe ambicje tė reja. Qartėsoni idetė dhe pėrzgjidhni projektet me tė rėndėsishme. Pėr ata qė punojnė nė mėnyrė tė pavarur ekzistojnė mundėsi tė reja dhe shumė udhėtime. Situatė shumė mė e lehtė pėr ata qė kėrkojnė punė pėr herė tė parė. Sidoqoftė kjo nuk nėnkupton shpenzime pa limit. Pėrkundrazi. Muajt e parė tė vitit bėni kujdes, tė paktėn deri nė Prill. Nė sektorin e ndjenjave fundi i janarit korrespondon me njė dhuratė bujare tė yjeve, tė cilėn duhet ta merrni dhe tė tregoheni mirėnjohės. Nga shkurti e deri nė qershor ėshtė periudhė e mirė pėr tė sistemuar jetėn sentimentale: Nuk do t’ju mungojė as guximi e as iniciativa. Pėr beqarėt premtohen takime interesante. Nė sektorin e shėndetit kujdes aksidentet. Muajt e parė tė vitit do t’ju gjejnė nervozė dhe nė ankth, ēka do tė ērregullojė aparatin tretės. Kėshilla e vetme ėshtė tė mos eksperimentoni me ushqimet. Mė mirė tė mbeteni tradicionalė. Marsi dhe maji janė muajt e pėrshtatshėm pėr pushime, sidomos ato me destinacion vendet ekzotike. Pėr kurat termale koha e duhur ėshtė gushti.Demi

Nuk vlen pėr ju ajo shprehja "dita e mirė duket qė nė mėngjes". Kjo sepse planetet qė hyjnė nė shenjė nuk janė edhe aq miqėsorė. Bėhet fjalė pėr Jupiterin, qė mė 21 janar kalon nė shenjėn e Peshqve, pra nė opozitė, dhe pėr Uranin e Saturnin. Por mos u shqetėsoni. Nuk ėshtė se keni pėrfunduar nė mes tė mjegullės pa njė guidė qė ju udhėheq. Nė fakt keni nė dispozicion tre unaza mbėshtetėse tė Mėrkurit dhe Afėrditėn, e cila qė nga shtatori do t'ju udhėheqė qetėsisht. Janari dhe gjysma e parė e shkurtit ju gjejnė tė kujdesshėm dhe tė kthjellėt. Nė mars mund tė ndihet qarkullimi i njė shpėrqėndrimi tė lehtė. Nuk duhet tė besoni tek mrekullitė, por as tė jeni fare pesimist. Thjesht duhet kujdes. Mjafton t’i jepni vetes kohėn e duhur pėr tė reflektuar dhe nė prill do tė mund tė qartėsoni idetė, tė kuptoni se cilėt janė vendimet e duhura, lėvizjet qė duhen bėrė pėr njė hapėsirė tė sigurtė financiare. Nė maj nuk duhet tė shpėrqėndroheni me probleme familjare apo sentimentale. Do tė ishte njė gabim fatal dhe njė rast i humbur pėr tė goditur nė shenjė. Fillimi i qershorit ėshtė i mbarė, por mė pas nuk duhet t'i pėrqendroni energjitė nė idetė e momentit tė fundit. Kujdes nga thashethemet e thėna dhe ato tė dėgjuara. Nga korriku e deri nė fund tė tetorit do tė propozoni iniciativa, tė vlerėsoni objektivat dhe mundėsitė qė vijnė nga jashtė. Nė nėntor dhe dhjetor mos ndryshoni projektet dhe mos merrni vendime qė mund tė kushtėzojnė tė ardhmen. Jupiteri negativ nuk favorizon as ēėshtjet gjyqėsore. Krejt e kundėrta duket sektori sentimental. Ndiheni i sigurtė dhe bindės, por andrallat e fushave tė tjera tė jetės nuk mund tė mos ngatėrrohen edhe kėtu. Ēka paralajmėron edhe kujdes nė sektorin e shėndetit. Kėshillohet ushqim i mirė dhe ushtrime fizike. Koha e pėrshtatshme pėr pushime, dhjetori.Binjakėt

Saturni ėshtė nė shenjė, por kjo nuk ėshtė arsye tė filloni tė ankoheni. Ky planet ėshtė bėrė objekt kritikash tė pamerituara. Nė tė vėrtetė ju lejon tė kuptoni qartė se cilat janė aftėsitė tuaja. Mbase rrezikoni tė kaloni nė depresion sepse rezultatet vonojnė, por mos insistoni nėse besoni nė projektet dhe nėse kėta janė tė bazuar nė aftėsitė tuaja tė vėrteta. Atėherė edhe efekti i kėtij planeti ėshtė pozitiv. Por nėse ndaleni pėr tė reflektuar se pse dhe si ndodhin gjėrat mund tė zbuloni se mbase bėhet fjalė rezultate qė duhet kohė tė vijnė dhe se duhet tė jeni tė duruar. Ruani pra njė minimum besimi nė mundėsitė tuaja. Quajeni si nder qė i bėni vetes. Njė dozė tė mirė energjie do t'ua ofrojė Marsi deri mė 7 qershor. Jupiteri kundėr? Bėhet fjalė pėr njė kundėrshti lehtėsisht tė kontrollueshme. Nė sektorin profesional gjatė muajit shkurt do tė fitoni besim tek vetja dhe kuptoni se kush ėshtė mė ju dhe kush kundėr jush. Nė mars kėshillohet pavarėsi maksimale edhe pse idetė dhe shanset e mundshme qė do tė vijnė nga jashtė, do tė duket sikur ju ēorientojnė. Situata do tė pėrmirėsohet nė prill dhe maj. Gjatė kėsaj kohe keni mundėsi tė hidhni hapa tė sigurtė dhe solidė. Nė gjysmėn e parė tė qershorit mos merrni vendime, sidomos nėse flitet pėr ndryshime dhe shpenzime. Situata do tė fillojė tė ndryshojė nė korrik. Pėrmirėsimet do tė ndihen edhe nė sektorin financiar. Nėse ndesheni nė pengesa dhe jeni tė sigurtė nė idetė tuaja, mos ngurroni tė bėni pėrpara. Tetori ėshtė muaj interesant ndėrsa nėntori dhe dhjetori muaj tė qetė. Nėse po jetoni njė histori dashurie do t'ju duhet tė impenjoheni shumė pėr tė fituar disa ēaste lumturie. Beqarėt duhet tė kėnaqen me vėmendjen qė do ju kushtojnė tė tjerėt, pa kėrkuar mė shumė. Shėndeti? Kėshillohuni shpesh me mjekun. Bėn mirė edhe pėr gjendjen shpirtėrore. Muaji i pėrshtatshėm pėr udhėtime, maji.Gaforrja

Planetet qė ju pėrkrahin kėtė vit janė Urani dhe krejt papritur Saturni, i cili do tė kthehet nė shenjė nga prilli deri mė 21 korrik. Pėr tė plotėsuar trekėndėshin e fatit ėshtė edhe Jupiteri. Kėtė vit nuk do tė jetė e vėshtrirė pėr ju ta drejtoni energjinė drejt objektivave tė shėnjestruar, nė vend qė ta harxhoni mė kot. Ēka do tė thotė se 2014 do t’i tejkalojė tė gjitha pritshmėritė pozitive qė keni. Nė sektorin profesional, janari dhe 15-ditėshi i dytė i shkurtit do tė jenė tė pėrshtatshėm pėr tė pėrmirėsuar tė gjitha gabimet e deritanishme. Do tė riorganizoheni, do tė shėnoni objektivat e duhur dhe do tė filloni tė punoni pėr to. Nga gjysma e dytė e shkurtit e deri nė qershor duhet t'i rezistoni tundimit pėr tė forcuar pozitat. Sepse ėshtė mė e menēur t'i pėrshtateni situatave dhe tė merrni vendime pas njė reflektimi tė gjatė. Sidomos nė prill dhe maj nuk duhet tė bėheni aleat mė askėnd. Nė korrik, gusht dhe shtator do tė rifitoni gjykimin e ftohtė dhe me Afėrditėn nė shenjė duhet t’i kushtoni mė shumė vėmendje administrimit, pa marrė pėrsipėr pėrgjegjėsi financiare tė kushtėzuara, pa kėrkuar borxhe, por edhe pa dhėnė tė tilla. Nė sektorin e ndjenjave ndikimi i Marsit do tė ndihet deri nė qershor, ndėrsa nga shtatori e tutje do tė jetė Afėrdita ajo qė ju udhėheq. Tė dy kėta planetė nuk janė aleatė tė kėtij sektori ēka do tė thotė se fusha e ndjenjave rrezikon. Sigurisht gjithēka varet nga situatat personale, nga stabiliteti i lidhjes, por nėse nuk vetėkontrolloheni mund tė merrni ndonjė goditje. Kujdes sidomos duhet tė bėni nė muajin prill. Tensionet mund tė shpėrthejnė. Jepini hapėsirė partnerit dhe dėgjoni argumentat e tij. Pėrfundimisht situata do tė fillojė tė ndryshojė nė muajin shtator, por sidoqoftė kujdesi nuk do tė jetė kurrė i tepėrt. Muajt mė tė pėrshtatshme pėr pushime janė, korriku dhe gushti.Luani

Miqtė e kėtij viti janė Urani, Jupiteri dhe Saturni. Ky i fundit nė fillim shfaqet negativ, por shumė shpejt ndryshon drejtim dhe kthehet nė favorizues. Pėr tė mos qenė viktimė e kėtij qielli tė lėvizshėm, iu del nė krah Mėrkuri, i cili iu fal besim nė vetvete, ambicje dhe recetėn pėr tė qenė tė sigurtė nė rezultate pozitive pėr projekte tė rėndėsishme. Nga ato qė i bėjnė mirė imazhit, portofolit dhe zemrės. Nė sektorin profesional janari dhe 15-ditėshi i parė i shkurtit kėrkojnė kujdes. Mos merrni vendime tė pakthyeshme. Gjysma e dytė e muajit shkurt do t'ju risjellė qartėsinė, por edhe fatin, i cili ju shoqėron edhe nė gjysmėn e parė tė marsit. Pas kėsaj mos ndryshoni ide dhe projekte. Duke filluar nga prilli e deri nė fund tė korrikut keni mundėsinė tė merrni situatėn nė dorė dhe tė hidhni njė hap tė madh drejt suksesit dhe mbarėsisė financiare. Doza tė mira kreativiteti, intuitė pėr tė dalluar lėvizjen e duhur nė kohėn e duhur dhe shanse tė paparashikuara premtojnė pavarėsinė e dėshiruar. Nė gusht dhe pjesėn e parė tė shtatorit nuk keni pse tė mundoheni: Mjafton tė ndiqni ritmin qė dikton Afėrdita dhe "fati i madh" do tė trokasė nė derė. Megjithatė reflektoni qoftė edhe pėr njė ēast mbi pasojat e mundshme tė vendimeve tuaja. Kjo nuk ju humbet kohė. Pėrkundrazi. Ju ndihmon tė arrini mė shpejt dhe mirė obvjektivat. Nė sektorin e ndjenave kohė e pėrshtatshme pėr tė rindezur zjarrin e pasionit ėshtė gjysma e dytė e shkurtit. Marsi duket sikur sjell erėra tė ftohta, por nga prilli e deri nė fund tė korrikut, pavarėsisht situatės sentimentale, do tė ndiheni tė lumtur. Nė sektorin e shėndetit kujdes bėni me lėkurėn dhe flokėt. Edhe ushtrimet fizike nuk do tė ishin kurrė njė zgjedhje e keqe pėr shėndetin. Koha e pėrshtatshme pėr pushime ėshtė pothuaj i gjithi viti. Pėrjashtim bėn vetėm muaji Gusht.Virgjėresha

Ndėr planetet aleatė pėr kėtė vit janė Marsi, deri mė 7 qershor, dhe Jupiteri, i cili do tė ndikojė nė shenjė nga 6 qershori deri nė 9 shtator. Marsi do tė jetė planeti udhėheqės pėr ju, ai qė karikon bateritė dhe ju stimulon kur duhet. Ndėrsa Jupiteri ndjell "fatin e madh", atė qė ju lehtėson tė arrini objektivat qė doni. Ndikimi i kėtij tė fundit ka filluar tė ndihet qė nė 2013-ėn, ndaj gjatė kėtij viti nuk ju mbetet tjetėr veēse tė vazhdoni tė punoni. Kujdes mos ndryshoni ide dhe projekte nė janar, mos u tundoni nga oferta qė nuk shoqėrohen nga garanci konkrete. Tė kthjellėt dhe tė vendosur, pėrgjatė pjesės mė tė madhe tė vitit do tė nxirrni nė pah aftėsitė profesionale. Bėni maksimumin pėr tė pėrmirėsuar pozicionin dhe cilėsinė e jetės. Muajt mars dhe maj janė nė mėnyrė tė veēantė tė mbarė pėr financat. Fati mund t'ju bėjė njė vizitė nė kėtė drejtim. Nė gusht dhe shtator mos i pranoni me tė parėn idetė e tė tjerėve, ndėrsa nė nėntor mundohuni tė mos i transferoni nė punė problemet familjare. Nė sektrorin e ndjenjave, marsi ndez sensualitetin dhe pasionin. Muajt mė tė pėrshtatshėm pėr lidhje janė marsi dhe maji. Gjatė kėsaj kohė njė lidhje qė dukej sikur do tė jepte shpirt do tė ngjallet, ndėrsa beqarėt kanė mundėsi tė bėjnė zgjedhjen e duhur. Edhe nė sektorin e shėndetit Marsi ėshtė planeti juaj. Ushtrimet fizike dhe konstante pėrgjatė gjashtė muajve tė parė tė vitit do t'ju mundėsojnė njė formė tė mirė fizike. Tre muajt e fundit tė vitit nuk duhet tė ndryshoni mėnyrėn e tė ushqyerit. Pėr pushimet e kėtij viti yjet ju kėshillojnė disa ditė nė muajin shkurt. Megjithėse dukeni sikur jeni tė mbushur me energji, nė tė vėrtetė jeni tė shpėrqėndruar dhe rrezikoni tė kaloni trauma stresi. Pėr pushime tė gjata muajt mė tė pėrshtatshėm janė marsi, 15-ditėshi i dytė i qershorit dhe i pari i korrikut.Peshorja

Lajmi i mirė ėshtė se mė 18 Janar, Jupiteri pėrfundimisht do tė shndėrrohet nga negativ nė pozitiv. Pėrgjatė vitit nė krah tė tij do tė dalė edhe Saturni dhe Urani. Ėshtė njė treshe qė premton rezultate pozitive, tė destinuara tė zgjasin gjatė dhe kėshilla e vetme ėshtė ta shfrytėzoni nė maksimum kėtė mundėsi. Lajmi jo edhe aq i mirė ėshtė se Marsi deri mė 7 qershor nuk do tė jetė harmonik, edhe pse jo gjithmonė nė mėnyrė vendimtare. Qershia mbi tortė? Nga 8 shtatori, Afėrdita hyn nė shenjė dhe reziston deri nė fillim tė janarit. Pėr tė mundėsuar sa mė mirė tė gjitha mundėsitė qė ofron qielli, pėr ta parė gotėn plot, - jo vetėm gjysėm plot, - nuk ju mbetet tjetėr veēse tė luani lojėn e tyre. Nė janar keni dhuntinė e vėzhgimit dhe nė gjysėm e parė tė shkurtit intuitėn e duhur pėr tė drejtuar tė gjitha burimet psikofizike drejt objektivave tė qartė. Mos lejoni tė shpėrqėndroheni nga ndonjė pengesė e vogėl ose nga humori i keq i shkaktuar nga sektori i ndjenjave. Mos i ndryshoni projektet nė gjysmėn e dytė tė shkurtit dhe mos u merrni me thashetheme. Nė mars do tė keni intuitė tė shkėlqyer pėr tė bėrė lėvizjet e duhura, pėr tė gjetur bashkėpunėtorėt e duhur, ata qė do t'ju mbėshtesin. Pėrfitoni nga kjo periudhė e mirė sepse nė prill ritmi do tė bjerė disi. Gabim i madh do tė ishte nėse nėnvlerėsoni konkurencėn. Gjatė korrikut rrezikoni tė bėni gabime. Situatė e njėjtė paraqitet edhe nė gusht, por gjithēka do tė ndryshojė nė shtator. Rezultatet konkrete do tė vazhdojnė deri nė dhjetor. Nė jetėn sentimentale nevojitet durim. Mos u nxitoni t'i thoni tė gjitha njėherėsh dhe mos pretendoni tė merrni mė shumė se sa jepni. Shėndet? Evitoni sportin e tepėrt, sidomos atė ekstrem. Muaji i pėrshtatshėm pėr pushime, korriku.Akrepi

Ditė tė mira pas 20 janarit. Do tė ēliroheni nga ndikimi i Jupiterit dhe do tė merrni frymė lirisht. Ndėrkaq nė shenjė do tė ndikojė Marsi dhe Saturni. Nga data 8 shtator e tutje nė kuadrat do tė hyjė edhe Afėrdita, por pa ndonjė ndikim tė rėndėsishėm nė jetėn tuaj. Lėvizja e parė qė ju duhet pėr kėtė vit, sapo Jupiteri tė dalė nga qarkullimi, ėshtė njė ekzaminim i hollėsishėm i situatės. Evidentoni gabimet, vendimet e marra nė nxitim e sipėr, gjykimet dhe korrigjoni projektet nė mėnyrė qė tė jenė lehtėsisht tė realizueshėm. Nuk ėshtė e thėnė tė bėni ndryshime radikale. Mjafton njė organizim mė i mirė pėr tė arritur objektivat. Pėr kėtė ju ndihmon Saturni, i cili ju jep dorė pėr tė pasur njė vizion tė qartė dhe realist mbi mundėsitė qė keni. Kėrkojuni njė kėshillė ekspertėve, nėse keni nevojė, por pa krijuar miqėsi tė ngushta. Njė buzėqeshje ėshtė e mjaftueshme. Marsi ėshtė muaji kur do tė ndjeni pėr sė pari qė idetė dhe projektet tuaja mund tė kėmbehen me propozime interesante financiare. Nė prill mos u tundoni nga propozimet profesionale. Askush nuk mund t'ju ofrojė mė shumė nga sa keni. Koha e pėreshtatshme pėr tė pėrqendruar tė gjitha energjitė nė fushėn profesionale fillon nė mars dhe zgjat deri nė shtator. Pas kėsaj nuk duhet tė nxitoheni pėr tė mbyllur marrėveshje, sepse rezultatet mė tė mira do t’i keni nė nėntor. Nė sektorin e ndjenjave situata duket mė e ndryshueshme. Marsi dhe prilli janė muaj tė mbarė, tė mbushur me energji pozitive. Ndėrsa nė shtator dhe tetor nevojitet kujdes dhe pėrkushtim. Mund tė vuani nga plagėt e dashurisė. Sa i pėrket shėndetit nuk duhet ta teproni me sportin. Sepse kaq tė ngarkuar sa jeni nė punė rrezikoni tė shkarkoni pėrfundimisht bateritė. Koha e pėrshtatshme pėr pushime ėshtė marsi, maji dhe fillimi i shtatorit.Shigjetari

Mė 2 shkurt, Jupiteri hyn nė shenjė, ku gjen Uranin. Saturni negativ ėshtė kryesisht nė fillim tė prillit deri nė fund tė korrikut. Pas kėsaj mund tė quhet pozitiv. Por ndėrkohė dy planetet qė gjenden nė shenjė mund tė ndikojnė pėr vendime impulsive, pa u menduar gjatė pėr pasojat. Prania e Saturnit mund tė ndikojė nė gjykim ose nė vlerėsimin e situatės dhe vendimeve tė shpejta. Por nuk mbaron me kaq. Nga 18 shtatori, Afėrdita hyn nė shenjė duke pėrmirėsuar situatėn, shėndetin, humorin dhe mbi tė gjitha gjendjen financiare. Nė sektorin profesional nė fillim tė marsit mund tė filloni udhėtimin me vela tė hapura. Intuitivė, konkretė, dinamikė nuk do tė gaboni nė lėvizje dhe me kalimin e kohės mund tė realizoni investime tė rėndėsishme. Nėse jeni i fortė mund tė shijoni edhe njė maj tė qetė e tė mbarė, tė paktėn deri nė gjysėm tė qershorit. Mė pas qetėsohuni sepse deri nė gjysėm tė gushtit keni marsin kundėr dhe nėse bėni lėvizje tė pamenduara mirė, mund tė rrezikoni. Nėnvlerėsimi i konkurencės mund t'ju shtyjė drejt rrugėve dhe vendimeve tė gabuara. Mė mirė tė mendoheni para se tė merrni vendime, sado tė vegjėl e tė parėndėsishėm, nė dukje, qofshin. Gjithashtu mos premtoni pa u menduar mė parė dhe lexoni mirė dokumentet para se tė firmosni diku. Nė tetor do tė merrni frymė lirisht dhe do tė shijoni njė shtysė tė mbarė tė punėve. Kjo vlen edhe pėr sektorin financiar. Nė nėntor dhe dhjetor duhet tė qetėsoheni pėrsėri dhe tė tregoni kujdes. Nė sektorin e ndjenjave lidhjet do tė bėhet mė tė qėndrueshme, tė destinuara tė zgjasin gjatė. Tensionet do tė kalojnė pa lėnė gjurmė. Ndėrsa shėndeti paraqitet i mirė gjatė gjysmės sė parė tė vitit. Pjesėn tjetėr duhet tė bėni kujdes me ushqimin dhe tė lėvizni mė shumė. Koha e pėrshtatshme pėr pushime, qershori dhe tetori.Bricjapi

Saturni ėshtė pozitiv pėrgjatė pjesės mė tė madhe tė 2014 dhe pėrbėn garancinė pėr rezultate tė rėndėsishme qė do t'ju ndihmojnė tė ndėrtoni baza solide. Nga qershori deri nė fillim tė shtatorit, Jupiteri do tė shfaqet miqėsor, por pėr tė qenė i tillė duhet tė kapėrcejė dy pengesa tė vogla, Marsin opozitar nė shenjė qė nga 7 qershori dhe Afėrditėn qė hyn nė shenjė qė nga 8 shtatori deri nė fund tė vitit. Nė sektorin profesional, duke filluar qė nga 18 janari e deri nė prill do tė bėni lėvizje tė zgjuara falė ideve tė qarta, por edhe njė situate tė mirė ekonomike. E rėndėsishme ėshtė tė mos nxitoheni. Nuk keni arsye tė sforcoheni pėr tė arritur sa mė shpejt rezultatet. Pėrfitoni nga muaji prill pėr tė gjykuar besueshmėrinė e personave me tė cilėt punoni dhe pėr tė organizuar, tė paktėn nė vija tė pėrgjithshme, impenjimet e sė ardhmes. Prilli duhet jetuar me kujdes. Maji do tė rezervojė rrethana lehtėsuese, por pėr tė gjithė, kėta dy muaj janė paksa negativė. Idetė nuk janė tė qarta, ndaj mos u pėrballni mė askėnd. Nėse do tė firmosni kontrata, lexoni edhe pikėn e fundit para se tė firmosni. Pjesa e dytė e qershorit do t'ju gjejė mė tė kthjellėt, Mund tė punoni normalisht nėse nuk transferoni nė punė edhe tensionet familjare. Korriku kėrkon kujdes maksimal, kontrollini ambicjet dhe shpenzimet. Mos u besoni atyre qė e fillojnė fjalinė me "thonė se..." sepse jo tė gjithė janė tė sinqertė. Shfrytėzoni gushtin nėse doni tė punoni. Priten rezultate tė rėndėsishme, tė nevojshme pėr tė pėrballuar shtatorin dhe tetorin, pėrgjatė tė cilėve duhet tė jeni tė arsyeshėm dhe tė vlerėsoni mė shumė cilėsinė se sasinė e rezultateve. Nėntori dhe dhjetori janė pozitivė. Jeta sentimentale do tė jetė e qetė. Kujdes duhet tė bėni vetėm nė muajin prill, kohė kur edhe lidhjet mė tė konsoliduara mund tė marrin fund. Ruani shėndetin, sidomos pesė muajt e parė tė vitit. Koha e pėrshtatshme pėr pushime: Gushti dhe nėntori.Ujori

Ditėt e para tė vitit Saturni do tė jetė miqėsor, por nga fillimi i prillit e deri nė fund tė korrikut do t'ju bezdisė duke zgjuar edhe Uranin. Mė 8 janar, Jupiteri nuk ėshtė mė pozitiv, por nė fillim tė qershorit dhe deri nė shtator, pėr fat, ndryshon qėndrim. Ndėrkaq, nė anėn tuaj, deri nė fillim tė qershorit keni Marsin, i cili iu shton energjitė dhe ju stimulon guximin. Duke parė vendosjen e yjeve me njė minimum energjie, ky vit mund t'ju ofrojė rezultate mesatarisht tė mira. Mos u shqetėsoni para kohe: Kėshtu do tė shtroni rrugėn pėr vitet e ardhshme, tė cilėt duken shumė interesantė. Nė sektorin profesional, pėrgjatė janarit mund tė mbėshteteni tek arsyetimi juaj pėr tė stabilizuar projekte dhe lėvizje qė ju lejojnė tė filloni punė tė reja me kėmbėn e mbarė. Dhuntia e vėzhgimit, bashkė me eksperiencėn, ju jep dorė nė pjesėn e dytė tė shkurtit. Nė mars dhe prill do tė mund tė zgjidhni problemet e kapėrceni vėshtirėsitė falė lėvizjeve tė vogla, por inteligjente. Nė maj dhe qereshor nuk kėshillohet ndryshim pune, apo projektesh sepse idetė e momentit nuk janė mė tė mirat e mundshme. Nė korrik, gusht dhe shtator do tė jeni mė shumė me fat, se tė zgjuar. Ndaj mos u nxitoni tepėr. Nėse nuk doni t'i jepni shanse konkurrentėve tuaj, idetė dhe projektet e reja qė ju vijnė nė mendje mbajini mė mirė pėr vete. Nga tetori deri nė dhjetor duhet tė bėni kujdes me shpenzimet. Kjo nuk ėshtė edhe aq nė natyrėn tuaj, por me pak vullnet mund t'ia dilni. Nė sektorin e ndjenjave Marsi ndez erotizmin dhe muajt e parė tė vitit karakterizohen nga gjenjde e mirė sentimentale. Pjesa tjetėr e vitit mund tė sjellė edhe stuhi kalimtare, por gjithėsesi e pėrgjithshmja ėshtė shumė pozitive. Shėndeti? Zakonisht jeni tip qė ju pėlqen tė lėvizni, ndaj mund tė vazhdoni me njė disiplinė tė mirė sportive pėr tė mbetur nė formė. Koha e pėrshtatshme pėr pushime, gushti dhe nėntori.Peshqit

Mė 21 Janar 2014, Jupiteri bėhet mik duke iu bashkuar kėshtu Uranit dhe Saturnit, pavarėsisht se ky i fundit gjatė vitit do tė jetė i alternuar, herė miqėsor e herė jo. Nė pėrgjithėsi ky ėshtė njė vit i mbushur me mundėsi dhe si njerėz racionalė qė jeni nuk do t'i humbisni shanset duke anashkaluar rrezikun pėr tė rėnė nė pesimizėm, sidomos gjatė kohės kur Saturni nuk ėshtė harmonik. Edhe pse mė 18 shtator, Afėrdita hyn nė shenjė pėr tė shtuar shanset, Mėrkuri vazhdon tė tallet ne ju. Nė sektorin profesional nga janari deri nė gjysėm tė marsit mund tė mbėshteteni tek aftėsitė tuaja, t'i besoni intuitės, arsyes dhe largpamėsisė. Me njė shtysė tė vogėl tė Jupiterit, "fati i madh" do tė trokasė nė derė duke iu dhėnė tė gjitha benefitet e mundshme. Mė pas mos ndryshoni ide dhe projekte. Nga prilli deri nė gjysėm tė qershorit mund tė veproni siē duhet. Rrjedha do tė ndryshojė vetėm nėse lejoni qė probleme familjare ose sentimentale tė ndikojnė tek ju. Nė korrik do tė shfaqen mundėsi tė reja prej tė cilave mund tė pėrfitoni falė krativitetit personal dhe nėse jeni nė gjendje tė kuptoni shpejt se cilat janė lėvizjet e duhura. Rezultate tė mira priten edhe nė sektorin financiar. Nė gusht dhe shtator ėshtė rasti tė ndiqni dy rregulla: Tė jeni i pavarur dhe mos bėni rrėmujė. Pas kėsaj mund tė shijoni rezultate tė rėndėsishsme, mbase jo me shumė peshė nė karrierė, por gjithėsesi favorizuese. Gjatė pjesės tjetėr tė vitit ruhuni nga pesimizmi. Gjithēka ecėn siē duhet, ndaj mos bini pre e lojės sė planeteve. Nė sektorin e ndjenjave askush nuk do tė mbetet pa gjė. Nga marsi e deri nė gjysmė tė qershorit do tė ndesheni nė tensione dhe debate tė vogla me partnerin, por pjesa tjetėr e vitit ėshtė premtuese. Nė sektorin e shėndetit kujdes duhet tė tregoni mė flokėt dhe lėkurėn, por edhe mė ushqimin. Muajt e pėrshtatshėm pėr pushime, prilli dhe korriku.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket