Ekonomi

Taksėn ma lėr mua

Iniciativa e ALBtelecom dhe Eagle Mobile pėr tė pėrballuar vetė efektin negativ tė paketės sė re fiskale nė rrogat e punonjėsve tė saj. Sfidat e tregut tė punės dhe objektivat
Kompania ALBtelecom deklaroi sė fundmi se merr pėrsipėr taksėn e re tė vendosur nga qeveria shqiptare pėr rrogat mbi 130 000 lekė, duke mos jua pasqyruar kėtė punonjėsve. Kjo ėshtė kompania e parė dhe e vetmja deri tani qė merr njė masė tė tillė. Drejtorja e Burimeve Njerėzore nė ALBtelecom, Irida Bonati flet pėr revistėn Klan duke treguar modelin e ndjekur nga kjo kompani, bazuar edhe nė eksperiencėn e kompanisė mėmė Ēalik Holding, qė pėrbėhet nga mėse 20 mijė punonjės nė vende tė ndryshme tė botės. Bonati flet pėr politikat e ndjekura nga kompania qė motivimin e ka nė qendėr tė marrėdhėnies me punonjėsit.-Znj.Bonati, a mund tė na flisni pak mė hollėsisht pėr nismėn e re tė kompanisė lidhur me taksimin e pagave qė vjen me paketėn e re fiskale tė qeverisė?

Skema e re e tatimit mbi tė ardhurat ndikon pjesėn mė tė madhe tė pagave tė stafit. Njė pjesė pozitivisht, pasi sipas tatimit tė ri tė ardhurat e njė pjese tė punonjėsve taksohen mė pak, duke rritur kėshtu pagėn e tyre neto; dhe njė pjesė negativisht. Punonjėsit qė ndikohen negativisht ėshtė e qartė qė janė ata qė paguhen mė shumė dhe qė mbajnė kryesisht pozicione manaxhuese, shumė tė rėndėsishme pėr kompaninė. Me qėllim ruajtjen e motivimit tė tyre, punėdhėnėsi vendosi tė mbulojė shpenzimet shtesė, duke bėrė qė paga neto e punonjėsve tė mos ndikohet nga taksa progresive.

-Si ėshtė pritur kjo nga stafi dhe punonjėsit?

Vendimi sigurisht qė u vlerėsua shumė nga stafi dhe jo vetėm nga punonjėsit e ndikuar nga taksa, sepse kompania provoi sėrish qė ka prioritet motivimin dhe vlerėson maksimalisht kontributin e burimeve njerėzore nė rezultatet pozitive tė biznesit. Ata e ndien veten tė vlerėsuar nga kompania dhe njėherazi komodė nė familjen e madhe ALBtelecom.

Po ashtu ALBtelecom, akordoi shpėrblime pėr tė gjithė punonjėsit me rastin e festave tė fundvitit, gjė qė u mirėprit nga stafi ynė. Duke treguar njė performancė tė shkėlqyer pune gjatė vitit 2013, e certifikuar me rritjen e cilėsisė sė shėrbimeve, numrit tė abonentėve dhe shifrės sė tė ardhurave, ne menduam qė kolegėt tanė e meritonin kėtė vlerėsim.

-Znj. Bonati, tregu i punės nė vend ka qenė problematik vitin qė sapo lamė pas. A ėshtė ndikuar ALBtelekom nga kėto vėshtirėsi?

Kompania jonė ka kaluar sfida tė vazhdueshme nė lidhje me burimet njerėzore. Kėto sfida kanė qenė tė natyrės sė ristrukturimit dhe arritjes sė efiēencės. Ndėrkohė, zhvillimet e reja kanė sjellė edhe nevojėn pėr disa punonjėsve tė rinj me njohuri nė fusha specifike, tė domosdoshme pėr biznesin tonė. Nga ana tjetėr, ALBtelecom dhe Eagle Mobile ėshtė njė punėdhėnės serioz dhe ka njė numėr shumė tė madh kėrkesash pėr punėsim, por statusi i tregut tė punės na ka sjellė edhe mė shumė tė interesuar, duke na mundėsuar gjetjen e kandidatėve shumė tė kualifikuar nė rastet kur kemi patur nevojė.

-Ēfarė sfidash parashikoni pėr vitin qė ka nisur; a do tė ndikojnė ato nė kushtet e punės dhe nė benefitet e punonjėsve tuaj?

Objektivat tona pėr arritjen e efiēencės optimale janė pjesė edhe e vitit qė sapo ka nisur. Ajo qė mund tė konsideroj sfidė ėshtė pikėrisht ruajtja dhe mė tej pėrmirėsimi i kushteve tė punės, i benefiteve dhe programeve tė zhvillimit tė stafit, ndėrkohė qė do tė punojmė pėr arritjen e objektivave tė efiēencės dhe efektivitetit tė burimeve njerėzore. Performanca e biznesit nė tėrėsi ka qenė mjaft pozitive, prandaj ne do tė vazhdojmė tė punojmė pėr tė pėrmirėsuar edhe mė shumė kushtet e punės.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket