Fotografi

Pika e kthesės

Kosova dhe populli i saj kapėn fundin atė pranverė tė 1999-ės. Sot e dimė se kur nuk ka sesi tė shkojė mė keq, atėherė mė mirė do tė bėhet. Shndėrrimi i njė tentative tė frikshme pėr shfarosje etnike, nė pikėn e ringritjes spektakolare tė faktorit shqiptar nė rajon, kishte nė mes njė fenomen tė jashtėzakonshėm: Mikpritjen e shqiptarėve pėr shqiptarėt, pėr tė ndarė sė bashku varfėrinė dhe shpresat pėr ditė mė tė mira. Eksodi masiv i Kosovės, ndėrhyrja ushtarake e NATO-s ndaj vrasėsve tė Millosheviēit dhe lufta e UĒK-sė, u pėrkujtuan kėtė javė nė Kukės, pika e parė e pritjes sė valėve tė refugjatėve bashkėatdhetarė qė po i shpėtonin vdekjes. Dy kryeministrat Hashim Thaēi dhe Edi Rama, bashkė me kabinetet respektive dhe personazhe kyēė tė asaj kohe, ishin nė qendrėn verilindore pėr tė marrė pjesė nė njė ceremoni qė sfidoi tė ftohtin e beftė pranveror, me shi e dėborė.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket