Dritare

Bumerangu i militantėve

PS do tė ndjejė kėtė zemėrim tė bazės sė saj dhe fushata e ardhshme elektorale do tė pėrballė vetė Ramėn por edhe deputetėt, me tė pakėnaqurit. Dėshira e madhe pėr ndryshim ėshtė nė kontrast me lėvizjen e ngadaltė tė administratės.
Nga Altin Kreka
Tetė muaj pas ardhjes nė pushtet tė qeverisė sė koalicionit PS-LSI, partia mė e madhe, ajo e drejtuar nga Edi Rama po ndjen zhgėnjimin qė ka krijuar te militantėt e saj. Zhgėnjimi ka tė bėjė me punėsimin. Pas 8 viteve nė opozitė, tė papunė por shumė tė gatshėm pėr t’ju bashkuar Ramės nė protestat e vazhdueshme qė opozita organizoi, ata ishin tė parėt dhe tė papėrtuar edhe gjatė fushatės, e mė pas nė votim dhe mbrojtjen e votės. Shpresonin shumė qė me ardhjen nė pushtet tė punėsoheshin apo ktheheshin nė vendet e punės nga ku mė parė ishin hequr pas zgjedhjeve tė vitit 2005. Por Rama i zhgėnjeu. Ministrat aktualė dhe mė shumė deputetėt, as qė nuk e hapin mė telefonin, kanė harruar premtimet dhe tani ndjehen tė bezdisur nga ngulmimi i militantėve qė tė habitur pyesin: “Po kėta gjatė zgjedhjeve na u ngjitėn si kėmisha pas trupit, tani nuk na takojnė mė?!”

Ky fenomen ndodh njėsoj me tė gjithė deputetėt. Edhe ata qė nuk e kanė humbur ndjesinė njerėzore dhe vazhdojnė kontaktin me njerėzit me tė cilėt kanė punuar gjatė fushatės, e kanė pėrgjigjen nė majė tė gjuhės, duke treguar se nuk kanė asnjė forcė sepse ėshtė caktuar njė kordinator pėr kėtė ēėshtje. Nė kėtė drejtim LSI ėshtė shumė mė e organizuar dhe shumė socialistė (por mė shumė demokratė nė shkėmbim tė vendit tė punės) janė bėrė metistė tė flaktė.

Shenjat e njė pakėnaqėsie tė madhe tė militantėve tė PS ndaj partisė sė tyre u shfaqėn nė fillim nė Berat. Nė kėtė qark, me shumicė dėrmuese votues tė majtė, socialistėt ndjehen tė nėpėrkėmbur pėr shkak se ndryshime nė administratė po ndodhin, por ata thonė se nuk janė socialistė. Anėtarė tė forumeve drejtuese tė PS nė Berat organizuan edhe njė protestė pėr tė tėrhequr vėmendjen e deputetėve dhe ministrave. Nė kėtė qark ka ndodhur diēka speficike. PS ėshtė tėrėsisht e shkėrmoqur, dhe deputetėt nuk i ndanė zonat zgjedhore, ndryshe nga LSI qė ka fituar terren duke qenė shumė mė e organizuar. Gjasat janė qė nė zgjedhjet e ardhshme kėtė bashki ta drejtojė njė kandidat i LSI si forcė e dytė me numėr votash. Skema e lėnies pas dore tė militantėve po justifikohet deri mė tani me dhėnien e statusit tė vendit kandidat. Por as pas qershorit nuk ka pėr tė ndryshuar asgjė thelbėsore. Sėrish militantėt e PS do mbeten tė pakėnaqur ndėrsa zgjedhjet lokale po afrojnė. Nė kėto votime, pavarėsisht se tė majtėt janė nė pushtet, abstenimi i tė pakėnaqurve do ndjehet qartazi veēanėrisht tė Partia Socialiste. Strukturat e saj nė bazė janė nėn presionin e pėrditshėm gati nė formė proteste tė militantėve qė sėrish janė tė papunė, ndėrsa ministrat ulen nė krah me drejtues administrate tė kohės sė Berishės. Mos-zhbėrja e administratės njėsoj si bėri PD nė 2005 ėshtė njė veprim pozitiv qė synon kthimin e administratės nė normalitet. Megjithėse qė tė ndodhė kjo, duhen tė paktėn edhe dy tranzicione normale pushteti. Por PS do tė ndjejė kėtė zemėrim tė bazės sė saj dhe fushata e ardhshme elektorale do tė pėrballė vetė Ramėn por edhe deputetėt, me tė pakėnaqurit. Dėshira e madhe pėr ndryshim ėshtė nė kontrast me lėvizjen e ngadaltė tė administratės. Por nuk ėshtė se kjo po ndodh sepse vėrtet ministrat apo deputetėt duan tė jenė tė kujdeshėm me parimet e moscėnimit tė administratės. Tė paktėn po tė dėgjosh akuzat qė bėjnė vetė militantėt, e vėrteta ėshtė krejt ndryshe. Sipas tyre shumė nėpunės tė rinj, drejtorė, zyrtarė etj., janė emėruar rishtaz duke mos respektuar asnjė kriter ligjor, dhe ata nuk janė aspak partiakė, por njerėz me interesa tė lidhura ngushtėsisht me persona tė caktuar. Gabimi nis qė nė gjenezė kur kandidatėt pėr deputetė dhe politikanėt e majtė, premtonin punėsim. Shprehje tė tipit “pas 23 qershorit ti je me mua nė ministrinė…..” nuk dėgjohen mė sepse, pas 23 qershorit u ndoqėn tė tjera kritere. Njė gazetar i vjetėr por edhe i njohur pėr lidhjet e tij si anėtar i PS, tregon rėndom se kriteret e ndryshuara pas 23 qershorit bėnė qė disa nga detyrat qė ai kėrkonte nė administratėn e re, u zunė nga vajza pa asnjė pėrvojė. Pėrtej humorit qė shkakton kjo histori, ajo ka njė tė vėrtetė qė do t’u kushtojė tė majtėve nė zgjedhjet e ardhshme. Ata qė e dinė se sa kapacitete ka administrata shtetėrore; e dinė shumė mirė se edhe sikur tė shkrihej e gjithė administrata qė aktualisht ka rreth 106 mijė tė punėsuar, nuk do tė dilte pėr tė punėsuar “1 milionė shuplakat” tė cilėve ju premtua punėsim. Rama nuk e deklaroi asnjėherė njė gjė tė tillė, por kandidatėt pėr deputetė nė ēdo cep tė vendit, punuan duke ndarė vende pune, favore dhe duke bėrė premtime nė ajėr ndėrkohė qė e dinin shumė mirė se nuk do t’i mbanin dot.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket