Personazh

Tė fiksosh mjerimin

Ferdinando Shana (Scianna), njė fotograf italian qė ka qenė nė Shqipėrinė e diktaturės komuniste, e qė mė pas ka foksuar pėr llogari tė studios Magnum edhe eksodin e vitit 1990, ishte i pranishėm kėto ditė nė Tiranė. Ekspozita e tij ngjalli interes, sidomos pėr pamjet e viteve 1984-85 nė Tiranė, Vlorė, Shkodėr etj, pikėrisht pėr ringjalljen e pėrjetimeve dhe imazheve tė asaj kohe. Siēiliani qė gjeti edhe njėfarė pėrafrimi tė realiteteve mes vendit ku ėshtė rritur dhe Shqipėrisė diktatoriale, pranon se ato vite kishte vizituar edhe vende tė tjera tė Lindjes, por ajo qė pa tek ne, e la pa fjalė. Ja disa prej shkrepjeve tė tij.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket