Personazh

Ēasti i gozhduar

Kujtesa e tij profesionale janė fotografitė. Hazir Reka, fotografi me pėrvojė shumėvjeēare erdhi javėn e shkuar me njė ekspozitė tė veēantė nė Galerinė Kombėtare tė Kosovės, pasi pėrshkoi disa metropole tė botės. “Ēasti i gozhduar” titullohet prurja dramatike, e pėrzgjedhur mes mijėra fotove tė tij, qė ka fiksuar viktimat, Kosovėn e dikurshme dhe atė tė fundmen, atė kur edhe u shpall akti i pavarėsisė. Reka me fokusin e aparatit tė tij hyri mes betejave, i pa agresorėt dhe viktimat e hapėsirave tė ndryshme. Pamje nga Likoci, Shtudencani, Dragobili e Damaneku nė vitet 1999, rikthyen vuajtjen, por padyshim edhe shpresėn e atyre ditėve.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket