KaneThene

Pėrgjimi i shkrimtarit ėshtė si njė sport zbavitės

Ismail Kadare, nė njė intervistė lidhur me letrėn e zbuluar tė kompozitores partizane Dhora Leka drejtuar Enver Hoxhės, ku i kėrkonte rehabilitim pasi kishte ndihmuar Sigurimin e Shtetit kundėr shkrimtarit, ka shprehur pikėllim pėr atė episod tė vieve 60-tė. “Jo vetėm diktaturat komuniste, por edhe shtetet nė pėrgjithėsi e kanė zakon t’i pėrgjojnė shkimtarėt e vet”, thotė Kadare.Akuzat ndaj ushtrisė ishin tė ulėta

Aleksandėr Arvizu, ambasadori i SHBA-sė nė Tiranė mbajti qėndrim ndaj akuzave tė opozitės, nė njė prononcim pėr TCH, mbi pėrfshirjen e ushtrisė nė trafikun e drogės. “Pretendimet kanė mbėrritur aty ku duhet, nė organet e hetimit”, tha Arvizu, “por tė pėrfshish gjithė ushtrinė nė akuza tė tilla pėr qėllime politike, ėshtė e ulėt”.Fondi i punėsimit nuk do shpenzohet mė pėr pikniqe

Erion Veliaj, ministėr i Mirėqenies Sociale dhe Rinisė deklaroi nė panairin e Punės se fondi i caktuar i punėsimit prej 2.7 milionė dollarėsh, nuk do tė harxhohet si nė qeverinė e kaluar, pėr koncerte dhe argėtime tė stafit ministror. Fondi nė fjalė ėshtė trefishuar dhe nga kjo shumė, 70% do pėrdoret pėr tė nxitur punėsimin e tė rinjve, grave dhe vajzave.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket