Te paverteta por te besueshme

Mungon totalisht vullneti

Tiranė- Ajo ėshtė e bindur se nuk ka asnjė pikė vullneti nė dejet e saj. 26 vjeēarja Gerta Buka u pohoi shoqeve tė saj tė shtunėn e kaluar se sapo kishte ngrėnė “njė tas tė madh me kos frutash para katėr orėsh”, pėr t’u justifikuar mbi ndjesinė urgjente qė e kishte kapluar atė ēast, urinė, njė nevojė natyrale kjo e pėrjetuar nga ēdo qenie e gjallė dhe qė bėn tė mundur marrjen e lėndėve ushqyese tė cilat garantojnė vazhdimin e proceseve metabolike qė mbajnė gjallė organizmin. “E tmerrshme, nuk kam vullnet fare”, shtoi ajo duke iu referuar pamundėsisė pėr tė refuzuar ushqimin deri nė qershor, nė mėnyrė qė tė arrijė sėrish linjat e trupit para se tė dalė nė plazh. Mė pas Gerta Buka u pikas teksa po godiste me dorėn e djathtė tė majtėn e pabindur. Kjo gjymtyrė rebele, e shtyrė nga instikti i mbijetesės po zgjatej fshehurazi komandave tė trurit, pėr njė marrė njė qese patatina.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket