Opinion

Ri-bashkimi Sovjetik

Ilir Kulla
Rusia, Bjellorusia dhe Kazakistani u lidhėn sė bashku nė Unionin Ekonomik tė Euroazisė. Ishtė njė synim I vjetėr I Rusisė post-komuniste, e shprehimisht tė mission I Carit tė Ri tė Moskės prej gati 15 vjetėsh tashmė, presidentit Vladimir Putni. Dhe kėshtu ndodhi. Tre Presidentėt Putin, Lukashenko dhe Nazarbajev nėnshkruan nė njė ceremoni tė madhe kėtė event, i cili pėr nga rėndėsia ėshtė mė i madhi qė nga koha e shpėrbėrjes sė Bashkimit Sovjetik 23 vjet me parė. Natyrisht kėto tre vende nuk ngrihen mė mbi baza doktrinale sikundėr ndodhi gjatė kohės sovjetike, nuk ngrihen as mbi baza tė sistemeve tė hapura dhe demokratike, por ngrihen mbi baza pragmatike, varėsie reciproke dhe interesi. Askush prej tyre nuk kėrkon mė tė dominojė ose tė pushtojė tjetrin si nė tė shkuarėn, por kanė zgjedhur ekonominė, energjinė, gjeopolitikėn, si armė pėr tė luftuar luftėn ose luftrat e kėtij shekulli. Dhe tė bėn kurioz edhe momenti qė u zgjodh pėr kėtė nėnshkrim, pikėrisht tė periudhėn mė tė ftohtė Lindje-Perėndim nė Europėn e 20 viteve tė fundit. Nga njėra anė ndodhet Bashkimi Europian tė cilin e rrezikon nė ekzistencėn e vet ekonomia, kriza e Euros dhe rizgjimi i nacionalizmave dhe nė anėn tjetėr Kina, fuqia e parė ekonomike e botės, e cila i ėshtė rikthyer marrėdhėnieve tė veta ekonomike nė periudhėn para-Nixon, ku aksi komunist Moskė-Pekin ishte i ēeliktė. Nė kėto zhvillime natyrisht Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nuk do tė rrinė duarkryq. Do tė shohim ē’do tė ndodhė nė botėn multipolare, siē ka thėnė presidenti amerikan Obama. Sepse tranzicioni dhe amullia post-komuniste, edhe zyrtarisht duket se ka mbaruar pėr Rusinė e trazuar.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket