Libra

Vajza e zhdukur

Gillian Flynn

Pėrktheu: Taulant Hatia

Botues: Bota Shqiptare, 556 faqe, 1200 lekė

Njė mėngjes tė ngrohtė vere nė North Karthėxh, Misuri, Niku dhe Emi kishin pėrvjetorin e pestė tė martesės. Ishin bėrė gati dhuratat e rezervimet kur gruaja e bukur dhe e zgjuar e Nikut zhduket nga shtėpia e tyre buzė lumit Misisipi. Bashkėshorti Nik Djun as ia ka idenė pėr greminėn e thepisur ku po rrėshqet falė mendjes sė mprehtė tė gruas sė tij, por vetėm duke lexuar e kuptuar copėza nga ditari i saj, e zbulon rrezikun. Nėn trysninė nė rritje tė policisė dhe mediave - si dhe tė prindėrve krenarė tė Emit - djali i artė kalon nėpėr njė varg tė pafundmė gėnjeshtrash, mashtrimesh dhe sjelljesh tė pahijshme. Niku duket i pavendosur, i tėrhequr dhe i hidhėruarr - po a ėshtė vėrtet vrasės? Me tė motrėn, Margon, qė i rri pranė, Niku pėrsėrit qė ėshtė i pafajshėm. Por puna ėshtė, nėse nuk e ka vrarė Niku, ku ka pėrfunduar gruaja e bukur? Dhe ēfarė ka lėnė nė atė kutinė e fshehur tė dhuratės nė dollapin e dhomės sė gjumit?


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket