Libra

Mjegullat e Tiranės

Ismail Kadare

Botues: Onufri, 310 faqe, 1000 leke

Ky ėshtė romani i parė i shkrimtarit, shkruar gjatė kohės kur ishte student nė fakultetin e Gjuhė-Letėrsisė nė vitin 1957-1958. Pėr njė kohė tė gjatė, askush nuk e dinte ekzistencėn e njė romani tė panjohur tė Ismail Kadaresė. Askush nuk mund t’i ndėrhyjė njė autori lidhur me vlerėsimin e veprės sė tij prej atij vetė. Pavarėsisht nga njėfarė misteri qė ka rrethuar dhe vazhdon tė rrethojė vonesėn jashtėzakonisht tė gjatė tė publikimit tė kėsaj vepre prej vetė Kadaresė, ajo pėrbėn nė vetvete njė kureshtje tė veēantė pėr lexuesit e tij, e sidomos pėr studiuesit dhe hulumtuesit e letėrsisė. Pėr herė tė parė botohet teksti integral i romani, njė bisedė me shkrimtarin Ismail Kadare dhe komente nga studiuesja Viola Isufaj. Pėrmes kėsaj bisede me studiuesen Isufaj, shkrimtari tregon se ēfarė ėshtė ky roman, konteksti nė tė cilin u shkrua dhe arsyet se pėrse botohet tani.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket