Libra

Murgjit bazilianė tė Italisė nė Shqipėri

Nilo Borgia

Shqipėroi: Mimoza Hysa

Botuese: Naimi, 376 faqe, 1500 lekė

Merita e parė e veprės sė Borgia-s qėndron nė faktin se ajo pėrshkruan njė ndėr periudhat mė tė dendura tė kulturės mbarėshqiptare, e cila patjetėr duhet thelluar e studiuar mė tej, duke mbetur njė imperativ pėr historiografinė e sotme shqiptare. Merita e dytė ka tė bėjė me kontributin e jashtėzakonshėm tė njohurive qė jepen nga burimet arkivore dhe dokumentet e shumta qė botohen pėr tė parėn herė. Dokumentacioni i pėrpunuar nga misionarėt dhe nga Borgia pėrbėn njė burim tė rėndėsishėm qė i lejon historianėt dhe studiuesit tė rindėrtojnė, edhe pse me rezervat qė rrjedhin natyrshėm nga dėshmi tė tilla, dinamikėn e disa zhvillimeve nė trevat jugore tė Shqipėrisė ku mė shumė se gjetkė ėshtė ndier pesha e konflikteve etnike, sociale dhe fetare.

Nėse Himara e shek. XVIII gėzon privilegjin tė jetė pėrshkruar gjatė periudhės historike tė tranzicionit tė vėshtirė kulturor dhe fetar, kjo u detyrohet misionarėve bazilianė qė punuan aty, por edhe historianit qė disa shekuj mė vonė e ringjalli veprėn e tyre tė jashtėzakonshme.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket