Spektakel

Kojshia Leonorė

Karriera si kėngėtare dhe marrėdhėnia me familjen. Humbja e tė atit nė luftė, varrimi i tij nė Shqipėri, kujtimet dhe jeta mes Durrėsit dhe Prishtinės. Lidhjet me politikėn, lloji i pėrfshirjes sė saj nė politikė dhe disa pėrgjigje pėr thashethemet mbi Leonora Jakupin
Alida Cenaj
Nuk ėshtė nė stilin e saj hedhja shpesh e mė shpesh e klipeve nė ekranet muzikore. Si rregull tė pashkruar Leonora Jakupi ka qė njė herė nė vit, ose diēka mė rrallė, tė shfaqet me njė kėngė tė re e klip qė pėr hir tė sė vėrtetės nuk kalojnė kurrė pa vėnė re. I mendon mirė tekstet qė zgjedh, bashkėpunėtorėt muzikorė dhe nuk tradhėton asnjėherė as llojin e muzikės qė kėndon. Trendet nuk kanė shumė rėndėsi. Pastaj ėshtė radha e videos qė e shoqėron. Domosdoshmėrisht duhet tė ketė njė fabul, njė film i shkurtėr me fillim e mbarim qė nė fund, nė mos tė fustė tė mendime, tė lerė shije tė mirė. Nuk ka qenė ndryshe as kėsaj here. “Vajza e kojshisė” e kishte njė mesazh qė Leonora e pėrēoi tek fansėt e vet dhe jo vetėm. Ėshtė historia e njė vajze tė famshme, shumė e njohur dhe e suksesshme, por tek e fundit gjithnjė e njėjta vajzė, ajo e portės pėrballė. Klipi, i lanēuar javė tė shkuara, bėri bujė, njėsoj si tė tjerė pararendės. Leonora ėshtė nga ato kėngėtare tė famshme shqiptare qė pavarėsisht se nuk provokon kurrė me pamjen (siē ndodh rėndom dhe me shumė kėngėtare tė tjera), i kushton aq rėndėsi imazhit sa pėrbėn lajm. Klasi nė veshje i vjen fort mirė pėr shtat asaj qė Zoti ia ka dhėnė me bollėk: bukurisė dhe fizikut prej modeleje. Asnjėra prej kėtyre nuk mungoi as nė kėtė klip qė doli i pari ndėr katėr nominimet e mbrėmjes sė tė hėnės nė Shkup, ku u zhvillua edicioni i 13 i “Netėve tė klipit Shqiptar”, me Vali Kuqin, Vesa Lumėn dhe Big Mamėn. Votat e jurisė kishin shumicė absolute: Leonora e meritonte trofenė e Klipit mė tė mirė. Ēka u duk se nuk ishte edhe aq surprizė. Ndoshta prej numrit tė madh tė klikimeve, qysh ditėn e hedhjes nė treg tė klipit, komenteve pozitive qė e shoqėronin, tekstit e muzikės, Leonora priti e pėrcolli njėsoj fansa e adhurues, si para ashtu edhe pas festivalit. “Zakonisht unė dhe stafi qė e menaxhon karrierėn time nuk preferojmė tė editojmė klipe shpesh, siē po ndodh kohėt e fundit”, thotė kėngėtarja. “Ndihem me fat qė pikėrisht publiku qė mė adhuron mua e di shumė mirė se njė herė nė vit apo ndonjėherė edhe me mė shume se njė vit editoj videoklip, gjė e cila e bėn ndoshta kėngėn mė tė dėgjuar e mė tė shikuar”. Do tė thotė pra qė “Vajza e kojshisė” edhe pėr shumė muaj tė tjerė do tė jetė ajo qė Leonora i ofron fansėve tė saj. Deri kur tė vendosė pėr njė tė re, - pasi tė ketė refuzuar ndoshta me dhjetra propozime deri kur tė gjejė kėngėn qė i pėlqen mė shumė e qė i vjen pėr shtat stilit tė saj, - impenjimi i Leonorės do tė jenė koncertet dhe familja. Axhendėn e ka tė mbushur me data sepse, siē thotė, pėr artistė si ajo qė vetėfinancohen, koncertet janė i vetmi burim tė ardhurash.

Ndėrsa familja ėshtė e para nė radhė, qoftė edhe nė stinėn nė tė cilėn jemi, nė verė. Disa ditė pushimi me motrėn, vėllanė dhe tė ėmėn, nė shtėpinė e tyre nė Durrės nuk zėvendėsohen me asgjė tjetėr nė botė. Sepse pėrveē tė tjerash Leonora ka edhe njė tjetėr dashuri tė madhe: Shqipėrinė. Kėtu e shtatė vjet tė shkuara bleu njė shtėpi nė bregdet, tė cilėn e pėrdor jo vetėm gjatė stinės sė nxehtė. “Arratiset” edhe nė mesdimri kur ndjen nevojė tė shkėputet nga bota e tė shijojė qetėsinė. Vjen kėtej sepse e do kėtė vend dhe sepse kėtu prehen eshtrat e tė atit tė humbur nė luftė. Pėr tė gjitha sė bashku, Leonora Jakupi ėshtė pothuaj gjysmėn e vitit nė Shqipėri e gjysmėn tjetėr nė Kosovė. Sidoqoftė gjithnjė e rezervuar sa i takon jetės sė vet. I takon asaj kategorie artistėsh qė shfaqet rrallė nėpėr rrugėt e Prishtinės apo dhe Tiranės. Pėrzgjedh ftesat dhe vendet ku pranon tė kėndojė dhe mjaftohet vetėm me “po, jam beqare” kur vjen puna pėr jetėn e vet personale.“Cili shqiptar jashtė kufijve zyrtarė nuk ėshtė i lidhur me Shqipėrinė”, thotė duke ngritur supet pėrballė pyetjet se ē’ne kjo lidhje kaq e fortė kėtej kufirit. “Shqipėrinė e duam tė gjithė, Shqipėrisė i kėndojmė tė gjithė, e mbrojmė tė gjithė…. Shqipėria ėshtė nėna jonė dhe kudo qė shkojmė nėpėr botė, prapė kthemi aty. Unė jam krenare qė jam shqiptare dhe jo vetėm unė po cilido shqiptar qė do tė kishte mundėsi do tė blinte njė shtėpi nė Shqipėri. Unė gjysmė viti e kaloj nė Shqipėri dhe gjysmėn tjetėr nė Kosovė dhe ndjehem shumė mirė sė bashku me familjen time kur jam aty”, pėrfundon duke buzėqeshur. Njė ritual qė me shumė gjasė ka nisur nė kohėn kur Kosova u pėrfshi nga lufta. Ka qenė e re asokohe dhe pasi lanė tė atin ushtar nė radhėt e UĒK-sė, pjesa tjetėr e familjes u zhvendos nė Tiranė. Leonora ėshtė vajzė Drenice, nga ato qė ka humbur shumė nga lufta, e qė nėse ia pėrmend ato kohė, drithėrohet ende. “Kur mė bėhet kjo pyetje mė rrėnqethet trupi dhe mė duket sikur e gjithė ajo ka ndodhur dje. Ka qenė kohė vuajtesh, lotėsh dhe lutje Zotit tė madh qė e gjitha tė pėrfundonte sa mė shpejt”. Njė pėrfundim me njė fund tė hidhur sepse Leonora humbi tė atin, eshtrat e tė cilit prehen nė Shqipėri. “Si shumė burra shqiptarė qė humbėn jetėn pėr ēlirimin e Kosovės ashtu edhe babi im humbi jetėn tragjikisht gjatė kėsaj kohe. Kanė qenė momentet mė tė vėshtira pėr mua dhe familjen time e kur merr njė lajm tė tillė, nė njė kohė kur gjithkund bėhet luftė, e vetmja mundėsi pėr varrosjen e babait ishte Shqipėria. Meqė ideali i tij gjithmonė ka qenė Shqipėria, atėherė le tė prehet aty pėr ēka ai dhe shumė tė tjerė kanė ėndėrruar gjithė jetėn e tyre”. Kėshtu mbetėn vetėm, pa shtyllėn e shtėpisė, nė ato kohė tė vėshtira, me njė nėnė qė iu desh tė bėhej edhe burrė edhe grua, edhe shoqe, edhe nėnė pėr Leonorėn dhe mortat e vėllait, tė gjithė mė tė vegjėl se kėngėtarja. Pėr kėtė arsye ndoshta e ėma ėshtė sot e gjithė ditėn idhulli i Leonora Jakupit. Imazhit i gruas sė fortė, qė jo vetėm mbijetoi pėr e ushqeu edhe bijėn mė tė madhe me guximin tė kthehej sėrish nė Kosovė edhe nė kohė tė vėshtira, kur jeta varej nė fije tė perit e fati i askujt nuk mund tė parashikohej. Me tė nė krah Leonora nė ato vite ofroi edhe imazhin e luftėtares, ashtu siē dinte dhe mundej.

“Unė ēdo herė them se jam drenicake pavarėsisht se jetoj nė Prishtinė. Drenica ka qenė vatra mė e madhe e luftės, andaj unė, si tė gjithė tė tjerėt kemi kryer misionet tona: dikush me pushkė, dikush me penė e dikush me kėngė. Mbaj mend nė atė kohė njė sėrė koncertesh humanitare me njė staf tė madh nga Kosova e Shqipėria ku tė gjitha mjetet e atyre koncerteve i janė dedikuar pikėrisht ushtrisė tonė tė lavdishme dhe popullit tim tė pėrvuajtur. Ėshtė shumė vėshtirė tė kėndosh dhe njėherit edhe tė qash nė kėsi rastesh, sepse pėr ēdo ditė ne merrnin lajme se njė mik, njė kushėri, njė fqinj ishte vrarė, ishte masakruar nėj fshat i tėrė, burra, gra e femijė. Kemi humbur shumė, jo vetėm unė, por i gjith populli shqiptar nė Kosove prej asaj lufte. Kanė humbur mė tė dashurite e tyre, gjaku i tė cilėve na solli lirinė dhe pavarėsinė e ėndėrruar me shekuj”.

Kohė tė shkuara gjithsesi tashmė. Ato ēfarė erdhi pas asaj lufte e ngushėlluan atė dhe tė njohur e saj. Humbi tė atin e tė afėrm, por tanimė pėrjeton tė tjera ndjesi, tė ėmbla kėsaj radhe, kur viziton anė e kėnd Kosovėn nėpėrmjet koncerteve tė saj ose kur kalon kufirin pėr tė ardhur kėtej. Gjithmonė me tė ėmėn nė krah, qė ende vazhdon tė jetė kėshilltarja dhe bashkėpunėtorja mė e ngushtė, Leonora ia kushtua pėrfundimisht kėngės. Asaj qė ėndėrronte qysh kur ishte fėmijė e duhej tė hipte nė karrige pėr tė parė pa pengesa televiziorin dhe artistėt e saj tė preferuar. Kėshtu mban mend ta ketė nisur dhe ndjerė kėtė lidhje Leonora Jakupi. Me njė karrierė tė zėnė fill qė nė moshėn 15 vjeēare, me tė parėn herė nė skenė nė festivalin “ Zėri i Drenicės”, me kėngėn “Dallėndyshe bukuroshe” dhe vite mė vonė, mė shumė se 12 vjet tė shkuara, nė Festivalin e Kėngės nė Shqipėri. Qysh atėherė Leonora ėshtė e njohur andej dhe kėtej kufirit, me rregullin e artė - pak e saktė kėngė - shumė kėrkesa pėr koncerte dhe imazhin e pandryshuar tė njė vajze tė mirė.Qė megjithatė tėrheq vėmendje e, jo rrallė edhe thashetheme. Fjala vjen thonė se Leonora ėshtė nga ato artiste fort e lidhur me politikėn e Kosovės dhe emra tė pėrveēėm tė saj. Thonė se ėshtė artisja e preferuar e kryeministrit Hashim Thaēi ēka ndodhta mund tė paralajmėrojė edhe nėj pėrfshirje aktive tė sajėn nė politikė. “Unė ēdo herė kam kėnduar pėr UĒK-nė, pėr dėshmorėt, pėr ushtarėt dhe kudo ku ka qenė nevoja unė kam pranuar me kėnaqėsi tė kėndoj. Edhe tani lidhja ime me politikėn ėshtė vetėm kjo”, pėrgjigjet kėngėtarja. Unė jam artiste dhe politika ėshtė kėnga ime. Nuk pretendoj asgjė tjetėr nė politikė sepse atė e bėjnė mė sė miri ata qė meren me tė”. Nuk ka nė plan asgjė konkrete, siē ėshtė pėrfolur me pak fjalė. Pėrfshirjen nė politikė Leonora e kupton vetėm me muzikėn e saj dhe asgjė mė tepėr. Sa pėr preferencat e kryeministrit? E njeh, siē edhe shumė tė tjerė personalitete tė tjera tė politikės nė Kosovė dhe Shqipėri. Por pėr ēėshtje preferencash “unė di tė them kush ėshtė artisiti im i preferuar, ndėrsa kush ėshtė e Hashim Thaēit, sigurisht ai do tu pėrgjigjej”, shton duke buzėqeshur. Ndėrsa sa i takon jetės personale nuk asgjė mė shumė nga ajo qė thuhet: ėshtė njė artiste 36 vjeēare, beqare. Nė pritje tė dashurisė sė madhe tė jetės, njeriut me tė cilin do tė lidhet, martohet e do tė krijojė familje. Me lutjen te Zoti qė tė jetė njė familje si ajo e saja: e shėndoshė, me fėmijė tė edukuar mirė, siē nėna e Leonorės ka edukuar atė dhe fėmijėt e tjerė. Ēfarė do tė thuhet tjetėr ėshtė vetėm njė thashethemnajė qė pėrhapet e shuhet vetė, siē kanė fatin tė kenė fjalėt e sajuara tė njerėzve. “Kam njė familje tė mirė, lidhjen me tė cilėn e kam si ēdo familje tjetėr shqiptare”, thotė Leonora. “Lidhjen me mė tė afėrmit e kemi si traditė tė gjithė ne, kėsaj nuk i iki dot as unė. Jam mė e madhja nga motra dhe vėllau im, andaj kam edhe shumė pėrgjegjėsi. Pastaj ėshtė edhe nėna ime, e cila gjithė jetėn e saj ia ka kushtuar karrierės time. Asnjėherė nuk tha “u lodha apo nuk mundem”. Ajo dhe unė jemi njė”. E ndjek nė kėtė rrėfim duke buzėqeshur motra mė e vogėl e Leonorės. Tani ėshtė rritur edhe ajo dhe tė dyja bashkė udhėtojnė me kilometra tė tėra: mė e madhe pėr tė kėnduar ose marrė trofe si ai i Shkupit dhe me e vogla pėr tė shijuar sukseset e sė motrės.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket