Te paverteta por te besueshme

Inspektori i higjienės shokohet

Tiranė- Gjatė njė kontrolli rutinė nė restorantin “Mishi’pjek”, inspektori i higjienės Vedat Bidati u lemeris nga gjendja e papranueshme e klientėve tė lokalit qė nė vetvete, ishte shumė i pastėr. “Ē’e do qė kuzhina, enėt, mjediset, kuzhinierėt, ushqimet, ishin tė gjitha sterile deri nė perfeksion”, u ankua Bidati, i cili pasi vizitoi kuzhinėn e pastėr si drita, u shokua nga njerėzit e ulur nėpėr tavolina. “Klientėt nuk shiheshin me sy. Disa binin erė, tė tjerė s’kishin prekur ujė me dorė pėr njė javė, dy tė rinjve u binte zbokthi nga flokėt si dėborė mbi pjata”, shtoi i skandalizuar inspektori. Punonjėsit tė shtetit nuk ja bėnte dora tė shkruante vlerėsime maksimale pėr restorantin, teksa ndiqte me sy njė djalosh qė nisi ta hajė mishin me duar. Bidatit nuk iu durua pa ndėrhyrė, dhe vendosi t’i shkruajė njė paralajmėrim njė mesoburri tek cepi i lokalit. “Kėtė herė po ta fal”, i tha inspektori burrit qė u ēudit me kėtė tė panjohur, “por po erdha herėn tjetėr dhe tė gjeta tė palarė, i ziu ti”.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket