Libra

Njė enigmė me disa tė panjohura

Rreth dosjes Bilal Xhaferi

Aida Tuci

Botues: Onufri, 150 faqe, 700 lekė

Historia e njė incidenti i cili, prej njė ēerek shekulli pas rėnies sė komunizmit ėshtė kthyer kokėposhtė nė botime tė ndryshme, kujtime e intervista, forume letrare me prirjen pėr tė shfajėsuar njėrin e pėr t’i vėnė gishtin si fajtor tjetrit. Nė librin “Njė enigmė me disa tė panjohura. Rreth dosjes Bilal Xhaferi”, tė botimeve “Onufri”, gazetarja Aida Tuci arrin tė shpjegojė shterueshėm se ēfarė ka ndodhur atė pasdite prilli tė vitit 1968, nė Klubin e Lidhjes sė Shkrimtarėve gjatė diskutimit tė romanit “Dasma”. Nėpėrmjet dėshmive nga bashkėkohėsit, dokumenteve arkivore, si dhe njė bisede me shkrimtarin Ismail Kadare, lexuesit i zbulohen tė panjohurat e kėsaj enigme.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket