Libra

Lista e dėshirave tė mia

Gregorie Delacourt

Shqipėroi: Blerta Hyska

Botues: Pegi, 138 faqe, 500 lekė

Zhoslina jeton nė njė qytezė tė vogėl nė Francė. Ajo ka njė dyqan tė vogėl tekstilesh dhe ka rritur dy fėmijė. Kohėt e fundit ka filluar tė pyesė veten se ēfarė ndodhi me gjithė ėndrrat qė kishte kur ishte shtatėmbėdhjetė vjeēe. A mund tė kishte qenė ndryshe jeta e saj? Njė fjalė e vjetėr thotė qė lotėt mė tė hidhur janė ata qė derdhen kur plotėsohen dėshirat. Kjo i ndodh edhe Zhosė, protagonistes sė kėtij romani: "njė zemėr pa koklavitje", njė grua e zgjuar dhe e dashur qė shkon njė jetė tė paqtė, tė ushqyer me ėndrra, e cila pėr njė rreng dashamirės e hokatar tė fatit, ėshtė nė gjendje t'i realizojė tė gjitha ėndrrat e saj. Ky libėr pėrmban disa mesazhe tė thjeshta: pėr tė qenė tė lumtur, duhet tė jetojmė larg dritave tė skenės, modestisht. Ky dorėzim nuk ėshtė trishtues. Pėrkundrazi, lumturia fshihet nė skutat e vogla tė jetės.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket