Libra

Bulevardi i yjeve

Arlinda Guma

Botues: Toena, 332 faqe, 800 lekė

Njė roman i shkruar kujdesshėm, me njė gjuhė tė rrjedhshme, ku mbizotėron metafora dhe nėnteksti, ironia dhe alegoria. Njė titull intrigues, qė nuk ka tė bėjė me Yjet e Hollivudit, por me ca tė sėmurė psikikė, qė vetė veten e tyre e quajnė tė tillė. “Mbase ndonjė ditė nė oborrin e spitalit do tė gdhendin ndonjė yll, sepse vetėm yje si ne kanė tė drejtėn tė ushqehen me supė makaronash nė formė yjesh?”, thonė mes njėri-tjetrit tė sėmurėt psikikė. Jetė tė kryqėzuar, tė gjitha nė njė ēmendinė, simbolika e sė cilės i kapėrcen muret e saj fizikė, nė “njė shoqėri qė ka gati gjithmonė njė kėmishė force, pėr t’ia veshur gjithkujt qė e gjen tė ndryshėm”... Fokusimi nė mjediset, psikologjinė e njerėzve me probleme mendore, duke treguar njė kujdes tė veēantė ndaj tyre, e bėjnė autoren tė prekė njė temė jo shumė tė trajtuar nė letrat shqipe.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket