Ne pergjim

Financierėt lėnė vendin

Tiranė- Megjithėse qeveria bėn tė pamundurėn pėr tė maskuar faktin se papunėsia ėshtė rritur, eksportet po bien dhe besimi i pėrgjithshėm nė sistemin financiar shqiptar po shton lėkundjet, njė dukuri kuptimlote i pėrgėnjeshtron tė gjithė pėrpjekjet e saj. Financierėt mė nė zė tė vendit po pėrgatiten tė braktisin shtėpitė e tyre dhe t’i dėrgojnė tė afėrmit dhe familjarėt jashtė shtetit, njoftojnė burime. “Kemi vėnė re njė tendencė mes mendimtarėve mė tė shquar tė ekonomisė, qofshin ata kejnesianė, fridmanianė apo tė shkollės austriake”, the analisti Pertef Suma, “ata po presin bileta vetėm vajtje pėr familjarėt, duke lėnė shpesh edhe bunkerė apo vendstrehime tė papėrfunduara pas tyre”. “Tė gjitha udhėtimet janė pėr jashtė shtetit”, shtoi Suma. Deri mė tani, vetėm njėri nga financierėt e njohur tė kombit mund tė kontaktohej. Lek Kuleta deklaroi nė celular se “ēfarė? Alo, nuk dėgjoj mirė, ngrije pak zėrin vėlla”, pastaj u dallua qartė se Kuleta imitoi tingullin e erės nė telefon dhe e fiku aparatin.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket