Flash Java

ILDKP, masakra e dosjeve

Janė zhdukur dosjet e pasurive tė zyrtarėve tė lartė. Kreu i Inspektoratit pėrkatės Shkėlqim Ganaj lėshoi alarmin nė Kuvend, para deputetėve tė Komisionit parlamentar tė Ligjeve. Ganaj ngriti akuzėn pėr vjedhjen e njė pjese tė kėtij dokumentacioni, si dhe zhdukjen shumė faqeve nė deklaratat e pasurive tė zyrtarėve tė tjerė, njė konstatim qė ai e bėri publik qysh ditėt e para tė marrjes sė detyrės. Ai deklaroi se nuk ka gjetur arkivė, dhe dha njė shembull, “pėr juristėt ėshtė e pakonceptueshme qė fleta e inventarit tė dosjes tė thotė 72 fletė dhe aty tė ndodhen vetėm 22”. Edhe pse kreu i ILDKP-sė nuk dha detaje se tė cilės periudhė i pėrkisnin dosjet e zhdukura, ai pohoi se shkelje shumė tė rėnda janė konstatuar gjatė 2013-ės. “Nga ana tjetėr, nė 10 vjet janė kontrolluar 3500 zyrtarė qė ėshtė njė shifėr jashtėzakonisht e ulėt. Tė mos kontrollosh nė 10 vjet njėherė tė vetme zyrtarin ėshtė e rėndė”, tha Ganaj. Paskėtaj ngrihet pikėpyetja se ēfarė veprimtaria ka bėrė nė kėtė institucion paraardhėsja e tij, Zana Xhuka.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket