Flash Java

Kryepeshkopi reagon

Njė fjalim i posaēėm i kryepeshkopit tė Kishės Ortodokse Autoqefale Shqiptare Anastas Janullatos, ka gjetur jehonė kėtė javė. Nė meshėn e sė dielės, mė 15 qershor, mbajtur pikėrisht nga katedralja qė u shenjtėrua, ‘Ringjallja e Krishtit”, kryepeshkopi ka folur me tone tė ashpra ndaj atyre qė sipas tij duan tė cėnojnė bashkėjetesėn fetare qė ekziston nė Shqipėri. Ai u fokusua nė reagimet e at Nikolla Markut, analistėve apo dhe politikanėve pėr mbajtjen e ceremonisė sė shenjtėrimit, duke lėnė tė kuptohet se intervistimi i patriarkut serb Irinej ishte i qėllimshėm. “Njė sulm mjeran tė njė niveli shumė tė ulėt ndaj Kishės sonė Ortodokse”, tha Janullatos. Sipas kreut tė Kishės Ortodokse, sulmet vijnė nga politika dhe ish-pėrfaqėsuesit e sistemit komunist tė Enver Hoxhės. “Janė ato qarqe qė persekutuan sistematikisht kishėn tonė, ishin pranė shtabit tė ngushtė tė Hoxhės dhe sot pėrpiqen tė na japin ne leksion rreth fesė”, tha kryepeshkopi.


Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket