E Shtune, 28 Qershor 2014
Pushimi i parė nga puna, firmosur nga Ilir Kerni. Reagimi i koreografit Arian Sukniqi, konfliktet e lindura qė nė muajin janar, sms-ja ku i kėrkohet dorėheqja dhe reforma. Ēfarė kėrkojnė artistėt dhe pse nuk heqin dorė nga kontratat kolektive
Nga Alida Cenaj
E Shtune, 31 Maj 2014
“Ballet Preljocaj” konsiderohet njė pasuri kombėtare nė Francė. Por balerini i madh nuk e ka harruar se nga vjen, ēfarė pune e mundimesh i janė dashur. Pėr tė tejkaluar paragjykimet dhe “albanitudėn” e fortė tė familjes
Nga Elsa Demo
E Shtune, 17 Maj 2014
Vėllimi i parė i kujtimeve tė akademikut, “Dėshmitar nė kohė historike, 1966-1974”. Arsyet e botimit tani, ngjarja qė e ngacmoi, pengjet e tė kaluarės dhe transformimet e personazheve me kalimin e viteve. Rexhep Qosja pėr tė shkuarėn dhe tė tashmen
Nga Alida Cenaj
E Shtune, 17 Maj 2014
Shfaqja e kėsaj monodrame nė Athinė dhe suksesi i njė grupi tė vogėl pune. Rėndėsia e skenografisė dhe kostumografisė nė njė shfaqje, marrėdhėnia me regjisorin dhe risitė. Parė sipas kėndvėshtrimit tė njė piktoreje qė e do edhe teatrin
Nga Alida Cenaj
E Shtune, 17 Maj 2014
Dhjetė vjet mė parė ndahej nga kjo jetė mjeshtri i madh i fotografisė. Nė kėtė bisedė tė pabotuar mė parė, shpalosen idetė, takimet, pėrjetimet e tij dhe... refuzimi i pėrhershėm pėr tė mos u shfaqur nė foto
Nga Pierre Assouline
E Shtune, 10 Maj 2014
SHBA-ja? Dje ka qenė mė kriminale se Japonia, sot ėshtė mė e rrezikshme se Kina. Alarmi ndaj sė cilės ėshtė njė pėrrallė. Flet Noam Chomsky, intelektuali “anti” dhe guruja i tė majtės amerikane e asaj botėrore.
Nga Pio D’Emilia
E Shtune, 10 Maj 2014
Protesta e artistėve tė Teatrit tė Operas dhe Baletit dhe reforma nė institucionet kulturore. E vėrteta e kontratave 6 mujore dhe tėrheqja e Ministrisė sė Kulturės. Grupi i ri i punės, bashkėpunimi me kontratat dhe vendimet qė pritet tė merren
Nga Alida Cenaj
E Shtune, 10 Maj 2014
Koleksioni i Maks Velos mbi jetėn socialiste nė pllakate ka marrė formėn e njė hulumtimi me 1026 ilustrime tė viteve 1950-1990. Ėshtė njė ese pėr aplikimin e thirrjes sė Partisė nga pullat postare te parrullat nė tribuna
Nga Elsa Demo
E Shtune, 03 Maj 2014
Historitė e gjashtė personazheve realė tė rrėfyer nga letėrsia. Dramat e Edi Luarasit, Maja Luarasit e Maks Velos, kujtimet e fėmijėrisė sė Margarita Kristidhit dhe dashuritė e Kel Kodhelit e Anida Takes tė treguara nga Arta Marku. Por jo si gazetare...
Nga Alida Cenaj
E Shtune, 03 Maj 2014
Historitė e gjashtė personazheve realė tė rrėfyer nga letėrsia. Dramat e Edi Luarasit, Maja Luarasit e Maks Velos, kujtimet e fėmijėrisė sė Margarita Kristidhit dhe dashuritė e Kel Kodhelit e Anida Takes tė treguara nga Arta Marku. Por jo si gazetare...
Nga Alida Cenaj

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket