E Premte, 27 Dhjetor 2013
Historia e njė qyteti dhe e njė zone qė pėsoi pėrplasjet e egra mes Italisė dhe Jugosllavisė sė Titos. Parė pėrmes suksesit tė njė familjeje shqiptare me origjinė nga Ēamėria, qė gėzon respekt dhe dashamirėsi nga gjithė qyteti. Pėrmes punės sė palodhur
Nga Agim Popoci
E Premte, 16 Gusht 2013
Shtatė kilometra kėnaqėsi, dhjetra hotele dhe restorante, dy kala, njė xhami dhe njė mekam. Borshi qė ofron kėnaqėsinė dhe mikpritjen, por qė vuan ēėshtjet e pronave dhe indiferencėn e shtetit
Agim Popoci
E Premte, 09 Gusht 2013
Edhe nė rrėzat e Torovicės jetojnė ca qenie njerėzore. Mes mizerjes dhe fukarallėkut, shtyjnė ditėt pranė tokės sė kėnetėzuar, sepse po tė kthehen andej nga erdhėn, ėshtė edhe mė keq. Njė iniciativė rinore, po lufton fort pėr t’i ndihmuar
Elda Spaho Bleta
E Premte, 17 Maj 2013
Njė ditė nė burgun “Ali Demi”. Stimulimi i punimeve artizanale dhe dora e shtrirė e njė shoqate. Pagesat si nė kohėn e diktaturės, roli vetėm ndėshkues i burgjeve dhe disa kritere qė ende nuk i plotėsojmė sa i takon Institucioneve tė Ekzekutimit tė Veprave Penale
Alida Cenaj
E Marte, 30 Nentor 1999
5 vjet nė “pavarėsinė” e Mitrovicės. Pak ēaste pa ndarje dhe me “ēlirimin” e Kosovės janė dramatike nė qytetin e Mitrovicės, aty ku 5 vjetori i pavarėsisė u festua me Elitėn 5 dhe me shpėrthime tė fuqishme
Agim Popoci, Mitrovicė
E Premte, 18 Janar 2013
Ē’kuptojnė shqiptarėt me demokraci? Ėshtė interesante se ndryshimi politik i vitit 1991, prej shumėkujt pėrshkruhet si “ardhja e demokracisė”, por perceptimi i pėrmirėsimeve nė vend ėshtė i vogėl, dhe akoma mė e vogėl ėshtė ndikimi i shqiptarėve nė mėnyrėn sesi qeveriset vendi.
Seera Marston
E Premte, 12 Tetor 2012
Konflikti i p?rgjakur ka marr? fund vet?m prej pak m? shum? se nj? dekade. Por n? fshatin Rubovc f?mij? kosovar? dhe serb? pikturojn? bashk? nj? ylber, dhe parrulla p?r paqen e dashurin?.
nga Rubovci, Elda Spaho Bleta
E Premte, 20 Korrik 2012
Si jeton familja e studentes q? u aksidentua n? tragjedin? e Himar?s, e cila doli nga koma disa dit? m? par?. Nisma e Radio NRG-s? p?r t? ndihmuar familjen dhe p?rpjekja e suksesshme p?r t? mbledhur 11 milion lek? si bamir?si p?r Florijen
nga Katjeli, Renato Kalemi
E Premte, 20 Korrik 2012
Revista Klan, e ftuar n? eventin e organizuar nga Itar Tass. Problemet e gazetaris? tradicionale dhe sfidat e shekullit t? ri. N? Mosk?n e Putinit dhe t? ?rus?ve t? rinj?, ku nj? shtres? e mesme ?sht? zgjuar. Sepse nuk i mjafton m? mir?qenia e rigjetur
nga Moska, Alqi Ko?iko
E Premte, 04 Maj 2012
Kontrastet mes etnive, dallimet brenda vet? shqiptar?e dhe dilemat e nj? popullsie t? z?n? n? kurthet e politik?s. Nj? udh?tim n? trevat tona t? nxehta, deri n? Mitrovic?n e Veriut. Aty ku shqiptar?t ?e ngujuar? po b?jn? rezistenc?n e fundit
Skerdilajd Zaimi

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket