E Shtune, 28 Qershor 2014
Sa i kushton Shqipėrisė pastėrtia dhe zhveshja nga mbeturinat. Ēfarė po bėhet pėr njė mjedis tė pastėr, nga edukimi qytetar tek grupet e punės dhe projektet e rehabilitimit tė zonave turistike. Ministri i Mjedisit, Lefter Koka, thotė se duhen tė paktėn tre vite kohė
Nga Rozeta Rapushi
E Shtune, 28 Qershor 2014
Qeveria, Tahiri dhe Didi e nisėn sulmin vetėm pėr “statusin”? Punė e madhe. Rėndėsi ka qė shteti njėherė e mirė tė tregojė seriozitetin dhe forcėn e ligjit. Aksioni i fuqishėm, ngjarjet dhe protagonistėt e njė sage qė ende nuk ka mbaruar
Alqi Koēiko
E Shtune, 28 Qershor 2014
Ēfarė po ndodh me zgjedhjet nė Partinė Demokratike. A do tė mund tė pėrfundojė ky proces pas njė viti nga dalja nė opozitė, apo pakėnaqėsitė dhe problemet e brendshme do t’i kushtojnė njė pafundėsi
Nga Rozeta Rapushi
E Shtune, 21 Qershor 2014
Kėrcėnimi i Ēekisė pėr t’i bllokuar Shqipėrisė statusin e vendit kandidat pėr nė Bashkimin Europian. Pretendimet pėr CEZ dhe humbjet nga prishja e kontratės. Sa po ndikon lobimi i qeverisė me vendet dyshuese dhe rėnia e pashmangshme e mbėshtetjes pėr integrimin
Nga Rozeta Rapushi
E Shtune, 21 Qershor 2014
Si do tė jetė turizmi kėtė verė. Sfidat e qeverisė dhe premtimet e bėra para dhe pas ēeljes sė sezonit. Ankesat e Shoqatės sė Turizmit dhe ndryshimet qė sipas saj duhen bėrė pėr thithjen e sa mė shumė turistėve
Nga Rozeta Rapushi
E Shtune, 14 Qershor 2014
Kėrkesat e ndryshme dhe tė njėjta tė grupimeve. Pėrse vazhdon pėrēarja disa vjeēare mes tyre dhe si vijon procesi i dėmshpėrblimit. Ēfarė mund tė realizohet nga qeveria e majtė dhe ēfarė jo
Nga Rozeta Rapushi
E Shtune, 14 Qershor 2014
Ēfarė ndodhi me Lėvizjen e Mendimit Ndryshe (LMN) nė PS. Si u zhdukėn kritikėt e sė majtės. Kush mbijetoi dhe kush rrezikon sot. Marko Bello analizon muajt e parė tė qeverisė sė majtė: “Nuk pendohem pėr kritikat”
Nga Rozeta Rapushi
E Shtune, 14 Qershor 2014
Rastet kur burgu mund tė shmanget. Dėnimet alternative pėr vepra tė caktuara penale, riedukimi i kontigjentėve kriminalė tė mundshėm, ulja e rrezikshmėrisė pėr shoqėrinė dhe nevoja e Shėrbimit tė Provės pėr njė ligj. Ilir Qafa tregon problematikėn
Nga Alida Cenaj
E Shtune, 07 Qershor 2014
Strategjitė e opozitės kundėr pushtetit. Shtrirja e protestave dhe dalja nė krah tė grevave tė urisė tė shtuara sė fundmi. Lėnia pas dore e zgjedhjeve tė brendshme, analizave tė humbjes dhe reformatimit tė Partisė Demokratike nė emėr tė sė drejtės
Nga Rozeta Rapushi
E Shtune, 07 Qershor 2014
Cilat janė shanset e Shqipėrisė pėr tė marrė statusin si vend kandidat pėr nė Bashkimin Evropian nė 27 qershor. Pengesat qė vijnė nga ndryshimet pas zgjedhjeve nė Parlamentin Evropian, rritja e euroskeptikėve, lėvizjet e qeverisė dhe optimizmi i opozitės
Nga Rozeta Rapushi

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket