E Shtune, 08 Shkurt 2014
Ish deputeti, Dekan nė Institutin Kanadez tė Teknologjisė, jep tezat qė do tė rivitalizonin realisht ekonominė. Klimė tė mirė pėr investimet, ligji, rendi, sistemi i drejtėsisė, ndėrtimi dhe fuqizimi i institucioneve, vendimtare. Problemi i qeverisė sė re: Estetika
Nga Rozeta Rapushi
E Shtune, 01 Shkurt 2014
Iniciativa e ALBtelecom dhe Eagle Mobile pėr tė pėrballuar vetė efektin negativ tė paketės sė re fiskale nė rrogat e punonjėsve tė saj. Sfidat e tregut tė punės dhe objektivat
E Premte, 20 Dhjetor 2013
Pakėnaqėsitė ndaj paketės fiskale tė qeverisė. Tė gjithė zėrat kundėr rritjes sė tatimit pėr bizneset. Kush do ta “pėsojė” dhe argumentet e ekspertėve pse Shqipėria rrezikon tė dalė nga konkurrenca e vendeve tė Ballkanit Perėndimor pėr thithjen e investitorėve.
Nga Rozeta Rapushi
E Premte, 15 Nentor 2013
Sa mirė do ishte sikur problemet e njė ekonomie tė tejkaloheshin me 3 apo 6 muaj qeverisje. A ishim nė krizė, a jemi nė krizė, vėrtet po dalim nga kriza apo…e gjitha kjo ėshtė njė lojė politike. Pėrballja me realitetin si njė sfidė pėr qeverinė edhe biznesin
Nga Adi Darsi
E Premte, 25 Tetor 2013
Pas njė leksioni tė kreut tė Bankės Qėndrore tė Austrisė, Nowotny, njė ndėr drejtuesit e BQE-sė. Ēfarė masash do aplikohen kur kriza tė mbarojė. Ēfarė kemi mėsuar dhe ēfarė do ndryshojė?
Nga Andi Qinami
E Premte, 11 Tetor 2013
Borxhi publik, kreditė e kėqija, problemet nė mbledhjen e faturave tė energjisė dhe skema e dėshtuar e pensioneve janė simptomat e njė ekonomie tė sėmurė. Zgjidhja e parė e qeverisė nė bashkėpunim me FMN ėshtė skanimi i situatės. Mė pas flasim pėr “ilaēet shėruese”.
Nga Adi Darsi
E Premte, 15 Shkurt 2013
Deri tani, ishullorėt kanė qenė tė dyja bashkė, duke refuzuar afrimin e tepruar, kur kjo kėrcėnonte interesat britanike. Por pas njė paralajmėrimi tė kryeministrit dhe pėrballė krizės europiane, britanikėt duhet tė bėjnė njė bilanc
Andi Qinami
E Premte, 14 Dhjetor 2012
Tė krijosh njė biznes ėshtė e vėshtirė, por tė dish tė dalėsh nga biznesi ėshtė edhe mė e vėshtirė. Les Nemethy, kėshilltar financiar dhe jurist amerikan, vjen me njė libėr tė ri, i cili do t’ju japė kėshilla tė vyera pėr tė dalė me sukses nga biznesi
E Premte, 06 Prill 2012
Qeveria shqiptare ka marr? nga donator?t dhe financuesit e huaj n? 12 vitet e fundit mbi 3.3 miliard? euro. Fluksi i parave t? hyra ka l?vizur nga 250 deri n? 400 milion? euro n? vit. Gjysma e parave t? marra jan? kredi. Sektori me p?rfitimin m? t? lart? ?sht? transporti publik ku jan? adresuar rreth 20 p?r qind e financimeve.
Adi Darsi
E Premte, 13 Janar 2012
N? treg s? pari nafta e Albpetrolit, q? mund t? sjell? deri n? 400 milionw euro. Bler?s k?rkohen edhe p?r INSIG. Rreth 150 milionw euro pritet t? sjellin 4 hidrocentralet e mes?m tashm? n? shitje. Po tjet?r?
Adi Darsi

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket