E Shtune, 15 Shkurt 2014
Fredi Mėrkuri, Emi Uajnhauz, Xhef Baklei. Dhe Kurt Kobein 20 vjet pas vdekjes. Nė kinema ėshtė koha e biopsisė sė jetėve tė ēuar dėm tė rockstar-ve. Mes seksit, drogės, ekstazės dhe dėshpėrimit
E Premte, 22 Nentor 2013
Prohibicionizmi ka dėshtuar. Nga Amerika e Jugut nė Shtetet e Bashkuara. Ėshtė koha tė ndryshohet linja e qėndrimit, pėrmes “cigareve tė shtetit”. Tė cilat sjellin tė ardhura dhe godasin krimin. Njė debat qė po bėhet gjithnjė e mė masiv.
Nga Emiliano Fittipaldi
E Premte, 15 Nentor 2013
Krizė nė shtypin e shkruar? Edhe pse e ardhmja mbetet e paqartė, e pėrditshmja prestigjioze angleze ėshtė bėrė shembulli se si tė pėrballohet e ardhmja. Pėrmes besueshmėrisė dhe pjesėmarrjes sė lexuesve.
Nga Alessandro Gilioli
E Merkure, 18 Shtator 2013
Jetojmė mes zileve, email-ve, sms-ve, tweet-eve, jemi pengje tė teknologjisė. Shpesh pa ndonjė arsye. Si tė kurohemi? Kėtu do tė gjeni disa instruksione se si mund ta heqim prizėn dhe tė rimarrim kontrollin e mendjes
Alida Cenaj
E Merkure, 11 Shtator 2013
Stiv Balmer deklaroi se nė fillim tė 2014-ės, Microsoft do tė blejė njėsinė e celularėve Nokia pėr mbi 5 miliardė dollarė. Ndėrmarrja e Redmondit hyn kėshtu akoma mė thellė nė sektorin e telefonisė celulare. Por shumėkush beson se kjo ėshtė njė taktikė e dėshpėruar
E Premte, 23 Gusht 2013
Shqipėria jonė ėshtė njė shoqėri agresive dhe e pasjellshme. Cilat janė arsyet qė na bėjnė tė sillemi keq dhe tė harrojmė fjalėt magjike si: “tė lutem”, “s’ka pėrse” apo “faleminderit”? Dhe pse dikush qė sillet mirė, ia marrin edukatėn pėr dobėsi
Renato Kalemi
E Premte, 26 Korrik 2013
Tendenca e pushimeve jashtė Shqipėrisė. Ofertat turke dhe destinacionet kryesore. Ndikimi i zgjedhjeve pėr qershorin dhe prenotimet nė rritje pėr korrikun dhe gushtin. Alternativat e dyta Greqia, Spanja dhe vendet fqinje
Alida Cenaj
E Premte, 10 Maj 2013
Mė ēifteli, daulle, hip-hop apo house. Nėse dikur i kėndohej me iso e ēifteli Enverit, tani lartėsohet Berisha, Basha e Meta. Moda e kėngėve pėr krerėt e politikės, “heronjtė” modernė pėr tė cilėt shkruhen vargje dhe top lista e kryesuar nga Kryeministri Berisha
Alida Cenaj
E Premte, 19 Prill 2013
Falė blogjeve, smartfonėve dhe mediave sociale, nėnat e reja kėrkojnė ide dhe kėshilla nė internet. Koha e gjysheve ka marrė fund, tani njė klik tė dhuron qindra faqe informcione pėr njė rritje tė shėndetshme
E Premte, 29 Mars 2013
Muzikė ripėrsėritėse, dance, trans, protesta: pėr studiuesit, nė festat e sotme ka edhe mekanizma ritesh shumė tė lashta
Franco Capone

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket