E Shtune, 28 Qershor 2014
Nėse kjo bėhet vetėm pėr status, vitin tjetėr Gatja do t’i mbajė mustaqet edhe mė tė gjata se sot, rrėnjėt e hashashit do jenė edhe mė tė shumta se sot. Lufta me Gaten dhe adoleshentėt me armė qė qėllojnė policinė realisht ėshtė mė e thjeshta e mundshme.
Nga Altin Kreka
E Shtune, 21 Qershor 2014
Analistėt “e nxituar” shpesh edhe tė paguar, pa hezitim ata thanė se kjo qeveri s’mund tė bėhet, sepse s’e lejojnė ndėrkombėtarėt, sepse ata s’e pranojnė ndėrprerjen e bisedimeve me Serbinė, se LV po kėrkon qeverisje pa minoritete, etj
Nga Arbėr Zaimi
E Shtune, 14 Qershor 2014
E ashtuquajtura “pranverė arabe” rezultoi pozitive vetėm pėr Tunizinė. Ky vend i vogėl arriti tė miratojė njė kushtetutė historike dhe unike nė botėn arabe e myslimane. Egjipti vijon tė lundrojė nėpėr kaos e trazira, autoritarizėm dhe arbitraritet.
Nga Tahar Ben Jelloun
E Shtune, 07 Qershor 2014
Me kėtė logjikė shtetit do t’i duhej tė financonte si studentėt qė studiojnė jashtė Shqipėrisė, ashtu edhe, nė fusha tė tjera, policitė private apo televizionet private. Nė u realizoftė reforma nė fjalė, s’ėshtė pėr t’u ēuditur qė nesėr tė paguajmė edhe pėr badigardėt e diskove dhe telenovelat e fundit
Nga Arlind Qori
E Shtune, 31 Maj 2014
Prokuroria nuk ka pse stėrhollohet nė seminare pėr atė qė quhet korrupsion nė Drejtėsi, sepse atė e gjen fare lehtė nė ēdo kostum tė shtrenjtė gjykatėsish, vilė, automjet luksoz apo ēantat mijra euroshe tė grave tė tyre
Nga Altin Kreka
E Shtune, 24 Maj 2014
Nga kjo situatė duket se nuk ka shpėtim. Vetėm endje nė dimensione tė pambarimta, ku ciceron do tė jetė gjithnjė, ky turtull gjigand. E vetmja mėnyrė t’i mbijetohet ėshtė ta shmangim, duke besuar se nuk ekziston. Duhet dhe mė larg nė kohė, tė besojmė se nuk ka ekzistuar kurrė, as ai dhe as legjenda e tij
Nga Andi Kananaj
E Shtune, 17 Maj 2014
Ky lloj angazhimi i autoreve femra nė Shqipėri vjen si sfidė morale individuale, nė njė shoqėri ku, kur njė grua guxon, burrat thėrrasin krahasimet me Zonja Ēurren, Shkurte Pal Vatėn dhe Lenka Ēukon
Nga Elsa Demo
E Shtune, 10 Maj 2014
Siē flitet pėr dashuri e mendohet pėr seks nė tekstet e tallavasė, a nuk flasim pėr universitet dhe mendojmė menjėherė pėr dipllomoret tona piramidale? Duke hequr TVSH pėr arsimin e lartė privat thjesht lehtėsohet mbajtja e kapitalit nė kėtė lloj investimi.
Nga Arbėr Zaimi
E Shtune, 03 Maj 2014
Ka pasur edhe mė parė simbole tė ndryshme adoptuar nga udhėheqės, udhėheqės shpirtėrorė, rebelė apo qeverisės…mė i shpeshtė ndoshta, ėshtė karafili. Shumėkujt mund ti kujtohet Revolucioni luzitan i karafilave. Duket se vendit tonė mė mirė i pėrshtaten simbole si preshi
Nga Andi Qinami
E Shtune, 26 Prill 2014
PS do tė ndjejė kėtė zemėrim tė bazės sė saj dhe fushata e ardhshme elektorale do tė pėrballė vetė Ramėn por edhe deputetėt, me tė pakėnaqurit. Dėshira e madhe pėr ndryshim ėshtė nė kontrast me lėvizjen e ngadaltė tė administratės.
Nga Altin Kreka

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket