E Shtune, 21 Qershor 2014
E Shtune, 07 Qershor 2014
Kriza ekonomike botėrore qė po bėn 5 vjet ishte nė fakt e shkaktuar nga Bankat. Mungesa e monitorimit, abuzimi financiar, dhe grykėsia e tyre shkaktuan depresionin mė tė madh modern. Kjo do tė thotė qė Banka nuk ėshtė miku yt. Ėshtė armiku yt.
Nga Koloreto Cukali
E Shtune, 24 Maj 2014
Kam parė fėmijė tė vegjėl qė ngrenė dy gishta, apo qė mes dhėmbėve qė u mungojnė bėrtasin “beritha, beritha”. Sikurse, shoh fėmijė me grushtin pėrpjetė nė varreza dėshmorėsh tė lėnė nė mėshirėn e barėrave tė kėqija
Nga Koloreto Cukali
E Shtune, 10 Maj 2014
Ata qė kujtojnė qė interneti ėshtė mjeti i lirisė, e kanė gabim. Interneti ėshtė thjesht material ndėrtimi, beton siē do thoshte njė kumtues nė TED, me tė cilin mund tė ndėrtohen ura ose mund tė ndėrtohen kulla pa dritare. Se ēfarė bėjmė ne me betonin, mjafton ta shohėsh
Nga Koloreto Cukali
E Shtune, 26 Prill 2014
Tek ne nuk ka frikė nga ligji, por nga individi qė mund tė ketė nė dorė ligjin nė njė moment tė caktuar, pėr ta pėrdorur kundėr teje. Nėse je nė rregull me individėt qė e kanė kėtė pushtet, je i ēliruar nga frika e ndėshkimit
Nga Koloreto Cukali
E Shtune, 12 Prill 2014
Ilia ėshtė njė nga tė shumtit qė lindin e rriten kėtej nė kushtet e njė arsimimi tė vobektė dhe pa asnjė tė ardhme, e qė mė pas katapultohen tek fqinjėt si tė ishte problem i tyri. Edhe kur janė tė lindur andej, ata mbartin problemet e familjeve shqiptare ku janė lindur e rritur.
Nga Koloreto Cukali
E Shtune, 29 Mars 2014
Shkolla, vendi ku konsumohen mėkatet, bisedat, dashuritė e frikėrat janė vendi ku duhet mbjellė njė sjellje tjetėr ndaj abortit e seksit tė pambrojtur. Sesi, nuk mund ta them sot, e as me njė shkrim. Aq mė tepėr, kur nuk jam as mama, as vajzė shtatzanė e as ministėr Shėndetėsie
Nga Koloreto Cukali
E Shtune, 15 Mars 2014
Pak kush e di qė pitbullėve ua presin veshėt me njė qėllim makabėr, kur tė vritet me qentė e tjerė, ata tė tjerėt tė mos mund ta kafshojnė nga veshėt. Kėshtu ėshtė dhe Shqipėria. Jemi tė rrethuar nga qytetarė veshprerė
Nga Koloreto Cukali
E Shtune, 15 Shkurt 2014
Ndoshta, duhet qė nė Ambasada tė mos shkojnė njerėz tė shquar e as tė ditur, por diplomatė tė mirėfilltė, ata qė e kanė zgjedhur kėtė profesion qė nė shkollė, qė kanė njė karrierė nė administratė, dhe qė kanė ambicie pėr t’u rritur e plakur nė sistemin tonė diplomatik.
Nga Koloreto Cukali
E Shtune, 01 Shkurt 2014
Pjesėn tonė tė qaravitjes na e ndihin shumė dhe individėt qė i vėnė “gjoksin” situatės. Edhe drama e madhe e gjobave nuk ėshtė as pėrgjegjėsi e njė njeriu e as e njė grupi njerėzish, qofshin dhe reformatorė. Ndaj, nuk ka pse Ministri apo Kryeministri tė dalė nė ballė tė luftės, ēdo natė pėr tė bėrė dyluftim me ankimtarizmėn
Nga Koloreto Cukali

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket