E Shtune, 21 Qershor 2014
Romano Prodi: Dėmet qė kanė bėrė gjermanėt. Aleanca qė duhet forcuar me Francėn dhe Spanjėn. Dhe nė tė ardhmen, koalicioni i madh kundėr populistėve euroskeptikė
Nga Marco Damilano
E Shtune, 14 Qershor 2014
I blinduar nė njė cep tė Damaskut, Bashar Asad po fuqizohet gjithnjė e mė shumė. Ndėrkohė kryeqyteti i revolucionit sirian, Homsi, ėshtė katandisur nė gėrmadhė. Kurse sirianėt janė tė pėrēarė
Nga Aryn Baker
E Shtune, 07 Qershor 2014
Momenti qė po kalojmė kėrkon njė Komision Europian qė mbledh tė gjitha talentet, totalisht tė pėrkushtuar nė detyrėn pėr tė bindur legjionet e tė Palumturve se ekziston vėrtet njė e ardhme mė e mirė pėr fėmijėt e tyre, dhe ajo e ardhme gjendet me Europėn.
Timothy Garton Ash
E Shtune, 31 Maj 2014
Marinė Le Pen niset nga Franca pėr tė shkatėrruar Bashkimin Europian. Po si? Thjesht, duke fituar sa mė shumė vota nė zgjedhjet e tanishme europiane, pėr tė “pushtuar” Parlamentin Europian. Dhe pastaj...
Nga Vivienne Walt
E Shtune, 24 Maj 2014
Pesė mijė salla tė reja nė vit. Studio produksionesh gjithnjė e mė tė mėdha. Tani Meka e re e kinemasė quhet Pekin. Dhe Shtetet e Bashkuara nxitojnė tė kapin momentin
Nga Lorenzo Soria
E Shtune, 26 Prill 2014
Vajza brune me baba armen, u shndėrrua nė njė ikonė bjonde. Me gjuhė tė nėnės rusishten, Julia Timoshenko e mėsoi gjuhėn ukrainase nė moshėn 30 vjeēare. Duke nisur nga poshtė, pėrmes operacionesh financiare tė dyshimta u bė oligarke. Dhe pavarėsisht se njėrin gjysh e ka hebre, nuk ngurroi tė bėjė aleanca me ultra-antisemitėt
Nga Sandro Teti
E Shtune, 19 Prill 2014
Edhe pse rebelėt e huaj nė luftėn civile tė Sirisė duken njė fenomen i ri, ai pėrsėritet prej tė paktėn dy shekujsh. Si rekrutohen, ē’motive kanė, ē’ndodh me ta pas pėrfundimit tė konfliktit. Cila taktika duhen ndjekur pėr t’i riintegruar
Nga David Malet
E Shtune, 19 Prill 2014
Pas marrjes sė kompanisė Saras tė Morattit dhe Erg tė Garrones, rusėt tashmė marrin edhe Pirrelin. Cari Vladimir Putin dhe njerėzit e tij janė duke blerė Evropėn. Pėrfshi edhe Italinė
Nga Maurizio Maggi, Luca Piana
E Shtune, 22 Mars 2014
Mbi 1.2 milionė fėmijė sirianė janė tashmė refugjatė nė vende tė tjera, 3 milionė tė tjerė kanė ndryshuar vendbanimin brenda vendit dhe 323 mijė jetojnė nė zona ku shpėrndarėsit e ndihmave e kanė tė pamundur tė futen. Organizatat humanitare japin alarmin
Nga Elda Spaho Bleta
E Shtune, 22 Mars 2014
Gjithmonė ka qenė njė tokė kufitare mes dy botėve; pati nė dispozicion njėzet vjet pėr t’u bėrė komb. Por deri tani nuk ja ka arritur. Dhe pėr vetė historinė e saj, nuk ka rrugė tjetėr veē njė marrėveshjeje me Putinin
Nga Gigi Riva

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket