E Shtune, 21 Qershor 2014
Ēfarė shkruante shtypi gjerman njė vit para se Ahmet Zogu tė bėhej “Mbret i Shqiptarėve”. Situata dhe atmosfera e kohės, karakteri, sfidat dhe mėdyshjet e liderit. Pėrkufizimi i njė tė pėrditshmeje tė madhe berlineze pėr vendin e vogėl buzė Adriatikut: “Kronikė e njė vdekje tė paralajmėruar”
Nga Armand Plaka
E Shtune, 31 Maj 2014
Ēfarė shkruante nė vitin 1942 pėr rezistencėn antifashiste tė shqiptarėve njė socialdemokrat gjerman i angazhuar si njohės i specializuar i realiteteve tė vjetra e tė reja nė vendin buzė Adriatikut pėr propagandėn aleate
Nga Armand Plaka
E Shtune, 24 Maj 2014
Cila ishte kronika audiovizive qė prekte ndjenjat e shqiptarėve “mikpritės”. Ēfarė i kėrkonte qeveria shqiptare asaj amerikane dhe ēfarė na zbulon letėrkėmbimi diplomatik mes dy vendeve?
Nga Armand Plaka
E Shtune, 17 Maj 2014
Deklasifikimi i dokumenteve tė inteligjencės amerikane zbardh informacionin e panjohur. Njė indicie e administruar nga sovjetikėt nė 1952-in, kalon tek CIA dy vjet mė pas, pėrmes njė agjenti. Por gjithēka arkivohet
Nga Ferdinand Dervishi
E Shtune, 03 Maj 2014
Rastėsisht, njė ish kolonel i Zogut bėhet dėshmitar i njė marrėveshjeje mes ushtarakėve tė lartė anglezė dhe Enver Hoxhės, me ndėrmjetėsinė e njė oficeri madhor italian, agjent britanik. Ishte pakti qė vendosi pushtetin e ardhshėm
Panajot Barka
E Shtune, 19 Prill 2014
Lufta e Madhe sapo kish mbaruar. Marcel Bolotte, me shėrbim nė ushtrinė franceze, mban shėnime dhe bėn fotografi shqiptare, tė cilat na vijnė mbresėlėnėse njė shekull mė vonė
Nga Luan Rama
E Shtune, 12 Prill 2014
Pėr shumė historianė, Lufta e Parė Botėrore nuk u shkaktua nga forca tė pakontrollueshme apo faktorė qė dolėn duarsh. Konflikti i pėrgjakshėm ishte frut i gabimeve tė rėnda nė vlerėsim, dhe i “faktorit njerėzor”
Nga Isabella Cioni
E Shtune, 05 Prill 2014
G.F. Phillips mbėrriti kur lufta zyrtarisht kishte mbaruar, por trazirat, pikėpyetjet dhe pasiguria ishin edhe mė tė mėdha. Raportet e tij ofrojnė njė ide tė paanshme mbi fundin e Luftės sė Parė, gjendjen politiko-ekonomike, perspektivėn dhe pėrpjekjet e individėve dhe grupimeve
Nga Armand Plaka
E Shtune, 22 Mars 2014
Lindur nė Libi, Setim Severi fliste gjuhėn berbere, greqishten dhe latinishten. E njihte Saharėn, por edhe mė mirė njihte tė drejtėn dhe strategjitė ushtarake.
Nga Franco Capone
E Shtune, 15 Mars 2014
Ēfarė raportonin 100 vjet mė parė nga terreni reporterėt e huaj mbi Shqipėrinė dhe shqiptarėt, organizimin dhe mikpritjen, prapambetjen dhe sfidat qė e prisnin Princin e ri gjerman pas vendimit unanim tė Fuqive tė Mėdha. Ēfarė dėshmojnė fotot, skicat, karikaturat dhe artikujt e kohės
Nga Armand Plaka

Te tjera..

Karikatura

Nga Kleket