www.revistaklan.com

Flash Java
Shumaker lė spitalin

Padyshim qė bėri bujė dalja e Mikael Shumaker nga koma, nė tė cilėn ra pas njė aksidenti me ski 29 dhjetorin e vitit tė kaluar. I transferuar tashmė nė njė klinikė nė Lozanė e specializuar pėr rehabilitimin e kampionit tė Formula 1, gjendja e tij duket e stabilizuar, por jo nė kushtet mė ideale. Sipas faqes zyrtare Bild.de, shtatė herė kampioni i botės nė Formula 1, nga qėndrimi i gjatė nė shtrat ka humbur mė shumė se 20 kilogramė dhe tashmė pesha e tij aktuale ėshtė 55 kg (me njė gjatėsi 1.74 metra), ndonėse edhe gjatė qėndrimit nė koma, stafi mjekėsor ka vijuar terapinė fizike. Shumaker nuk mund tė flasė ende, por reagon ndaj zėrave dhe komunikon me sy me bashkėshorten dhe stafin e spitalit. Tė shumtė janė fansat dhe miqtė qė urojnė shėrimin e shpejtė tė kampionit. “Ėshtė njė lajm fantastik”,tha Luis Hamilton pėr njė tė pėrditshme, pas daljes nga koma tė gjermanit por edhe e piloti meksikan i Sauberit, Esteban Guttierez.