www.revistaklan.com

Flash Java
Dėnohet Evren

Ėshtė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm nė moshėn 94 vjeēare, gjenerali turk Kenan Evren me origjinė shqiptare nga Presheva e Kosovės. Ish president, Evren ka dominuar politikėn turke gjatė dekadave tė kaluara, dhe u dėnua nėn akuzat pėr udhėheqje tė njė grushti shteti nė vitin 1980. Ky grusht shteti rezultoi me tortura, arrestime dhe vdekje, kanė raportuar mediat turke. Sipas gazetės “Hyrjet”, rasti kundėr Evrenit, i cili kishte jetuar pėr dekada tė tėra nė bregdetin e Egjeut, ishte pjesė e lėvizjeve nga kryeministri Tajip Erdogan, pėr tė thyer dominimin e Forcave tė Armatosura nė politikė. Gjeneralėt, tė njohur ndryshe si “pashallarė”, kanė kryer katėr grushte shtete nė mes tė viteve 1960 dhe 1997. Shumė oficerė tė lartė turq kanė qenė tė njohur pėr origjinėn e tyre shqiptare.